Nemo2000 337 wyśw. 29-11-2021 11:25

Fizyka praca domowa nr 9/4.1

W zadaniu w 4.1 Wg(A-B) = 225J

Obliczyłam pole pod trójkąta (cyklu termodynamicznego) Wc = 1/2*p*(-1,5v) = -75J, W(A-C) = p*delta v = -150 J, W(B-C) = -225J. No i właśnie wyszła mi wartość ujemna. Dlaczego powinna być dodatnia? Czy mógłby ktoś wytłumaczyć?


Fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 30-11-2021 00:00

W podpunkcie, o którym mówisz jest pytanie o pracę gazu w przemianie B-C, więc rozumiem, że o to Ci chodzi ;) W każdym razie to, że ta praca musi być dodatnia widzimy już z samego wykresu: w przemianie B-C objętość gazu rośnie, więc praca wykonana przez gaz musi być dodatnia. Wg Twoich obliczeń praca w całym cyklu wynosi -75 J i faktycznie tak jest, ale w takim przypadku jest to praca sił zewnętrznych, praca gazu jest przeciwna, więc wynosi 75 J. Żeby dostać pracę gazu w B-C można do tej wartości dodać po prostu wartość pola prostokąta pod przemianą A-B i wyjdzie że tam jest 150 J, dlatego łącznie daje to 225 J.

Można do tego podejść nawet prościej - praca gazu w przemianie B-C to pole pod przemianą B-C, a zatem możemy to obliczyć od razu jako pole trapezu - znów wyjdzie 225 J.

Wspominałem na zajęciach o tym, że bardzo pomocne jest obliczanie pracy jako pola pod wykresem, ale wspomniałem wtedy również, że to jaki ma wówczas znak dana praca zależy po prostu od tego czy objętość rośnie czy maleje, stąd mój pierwszy komentarz do Twojego zapytania - widzę że w przemianie B-C objętość rośnie, więc od razu wiem, że praca gazu musi być dodatnia.