Julia 630 wyśw. 30-11-2021 22:05

Zadanie domowe nr 11 cz. I 1d

Udowodnij, że jeśli p jest liczbą pierwszą większą od 3, to liczba p^2 - 25 jest podzielna przez 24.



Nie mam pojęcia, jak zapisać, że p jest liczbą pierwszą i co z tym zrobić. Wydaje mi się, że wiedząc jak to p zapisać, dalej bym sobie jakoś poradziła. Czy mógłby mi ktoś pomóc z tym? Nie mam pojęcia, jak zapisać, że p jest liczbą pierwszą i co z tym zrobić. Wydaje mi się, że wiedząc jak to p zapisać, dalej bym sobie jakoś poradziła. Czy mógłby mi ktoś pomóc z tym?


zadanie domowe dowodzenie podzielności Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
jarosinski 02-12-2021 00:01

W tym zadaniu skoro p jest liczbą pierwszą większą od 3 należy wykorzystać fakt, że takie liczby są nieparzyste. Zatem nie przejmuj się za bardzo zapisem, tylko skorzystaj z tej własności i zrób zadanie analogicznie jak na zajęciach 


Julia 03-12-2021 15:46

Niestety, nadal mi nie wychodzi. Dochodzę do podzielności przez 4 i teraz powinnam robić podzielność przez 6, ale nie mam już z czego ją pokazać. Albo zrobiłam gdzieś błąd, albo nie zauważam jakiejś rzeczy. 


jarosinski 05-12-2021 11:00

Z czym konkretnie masz problem? Trzeba udowodnić podzielnośc przez 8 oraz przez 3. Która Ci nie wychodzi? Najlepiej wrzuć zdj :) 


Julia 07-12-2021 20:54

A czy by nie mogło być jednak podzielne przez 4 i 6? Tak jak Pan napisał, to chyba znalazłam podzielność przez 8, ale nie widzę podzielności przez 3. Natomiast, wydaje mi się, że udało mi się teraz znaleźć (mam tylko nadzieję, że jest dobrze) podzielność przez 4 i 6. Mam nadzieję, że to, co tam nabazgrałam jest w miarę dobrze. 


jarosinski 07-12-2021 23:19

4 i 6 mają wspólne dzielniki więc nie mogą być użyte. Musi być 3 i 8.