mm 356 wyśw. 02-12-2021 00:57

2015S.1.4



Hej, mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego w 2015S.1.4 jest poprawna zarówno odpowiedź C jak i A?pozdrawiam 
Hydrostatyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 03-12-2021 10:43

Szczerze mówiąc myślałem na początku, że mamy jakiś błąd w edycji w książce, ale zajrzałem do kryteriów podanych przez CKE do tej matury i okazało się, że u nich również widnieje zapis, że odpowiedzią poprawną jest C lub A. Mam wrażenie, że wiem skąd się to bierze. Mianowicie, sytuacja z odpowiedzi C faktycznie może dać nam ponownie równowagę sił, bo jeśli mamy ciecz o większej gęstości to siłą wyporu działająca na zanurzony dalej w całości ciężarek zwiększyłaby się, ale można to skompensować poprzez jego częściowe wynurzenie. Zakłada, że takiej odpowiedzi udzieliła większość uczniów. Natomiast najprawdopodobniej z uwagi na fakt, że pytanie nie zostało doprecyzowane, uznawana była również odpowiedź A (zapewne po odwołaniach rzeszy uczniów), ponieważ można założyć, że zmieniamy tylko gęstość cieczy, a ciężarek dalej jest w całości zanurzony. I wtedy przynajmniej w chwili początkowej równowaga zachowana nie jest, stąd odpowiedź A. To są moje niepotwierdzone przypuszczenia dlaczego tak wygląda odpowiedź, natomiast nie udało mi się niestety obecnie dokopać do żadnego raportu z matury w starej formule w 2015 roku, żeby móc to potwierdzić (o ile autorzy w ogóle się tam do tego odnieśli).