Witam, moge prosic o wyjasnienie calego podpunktu 2.2 czemu odpowiedzi 2,4,7 sa poprawne? Oraz prosze o rozpisanie sił w 2.3 ktora jest którą.
A czy w 2.3 siły reakcji ściany i podłogi dzialajace na belkę nie rownoważą się z siłami belki działającą na scianę i podłogę? Jeśli tak jest to czemu je rysujemy?
Punkt B porusza się po podłodze w prawą stronę, stąd od razu można zatem wywnioskować, że odpowiedź 7 jest poprawna. Co do poprzednich dwóch odpowiedzi to najłatwiej chyba to zrobić w następujący sposób: można mianowicie obliczyć drogę przebytą przez punkt B po upływie połowy czasu ruchu - wówczas punkt A znajduje się w połowie wysokości pomiędzy swoim początkowym, a końcowym położeniem (bo wiemy z treści, że porusza się on ruchem jednostajnym) i zobaczyć czy ta droga jest mniejsza czy też większa od drogi przebytej przez punkt B w drugiej połowie czasu ruchu. Okaże się, że ta droga jest większa, a zatem ruch jest zmienny i co więcej prędkość punktu B maleje w czasie.
Co do 2.3 to pozwolę sobie skopiować rysunek z rozwiązań, bo mam akurat ów zbiór:
Q to ciężar belki, T to siłą tarcia działająca na belkę, a siły F1 i F2 to siły reakcji ściany i podłogi działające na belkę.