kacper456 372 wyśw. 11-12-2021 12:54

2020.10.2/139



Nie rozumiem dlaczego wyniki nie zgadzają się z moim mysleniem, a więc wydawało mi się że jeśli opór środkowy jest większy to mniej prądu przez niego przepłynie co spowoduje że przez opór czwarty przepłynie więcej prądu. Natomiast w obliczeniach wychodzi że natężenie prądu się nie zmienia i jest takie samo jak przy zamkniętym kluczu. 


Fizyka prąd Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 11-12-2021 19:21

Co do gałęzi środkowej, to wszystko się zgadza - ma ona po zmianie większy opór, wobec czego natężenie płynącego przez nią prądu zmaleje. Ale to nie jest tak, że ten "nadwyżkowy" prąd, który wcześniej przez nią płynął teraz nagle popłynie przez gałąź górną (tak byłoby w sytuacji gdybyśmy wiedzieli, że zarówno przed otwarciem, jak i po otwarciu klucza z naszego źródła napięcia wypływa taka sama ilość prądu, a tak być oczywiście nie musi i w tej sytuacji nie jest). To jaki prąd popłynie w danej gałęzi można wywnioskować korzystając z prawa Ohma: I = U/R. Ponieważ gałąź górna, środkowa i dolna są połączone równolegle, to napięcie pomiędzy końcami są w przypadku każdej z nich takie same. A zatem w przypadku gałęzi górnej, po otwarciu klucza napięcie na tej gałęzi jest dalej takie samo, czyli dalej równe U. Jej opór również się nie zmienił, bo tam dalej siedzi jedynie opornik R4, w związku z czym natężenie prądu I4 też się nie zmieni.

Nawiasem mówiąc, to robiliśmy to zadanie w całości (i to nawet na bardziej szczegółowym poziomie niż jest to wymagane) na zajęciach, więc jeśli masz taką możliwość to polecam zerknąć do nagrania.