viGor 524 wyśw. 11-12-2021 15:57

Kiełbasa 320.

Zbadaj ilość rozwiązań równania: 

pierw.z(2|x| - x^2) = a

W zależności od parametru a.



Hejka, zastanawia mnie dlaczego nie bierzemy tutaj pod uwagę  dziedziny x, tzn. gdy np. rozwiązujemy dane równanie to jego początkowa dziedzina obowiązuje przez cały czas. (Co prawda zapomniałem o dziedzinie a, ale biorąc pod uwagę Dx to równanie nie powinno nigdy mieć 4 rozw. [a przynajmniej wedle mojego schematu myślenia]).

Generalnie dużo się dzieje w tym zadaniu, więc proszę o szczegółowe wyjaśnienie całości sposobu rozwiązania:)


Parametr Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
jarosinski 14-12-2021 00:33

Dziedzinę "x" również bierzemy pod uwagę -> Spójrz, skoro "x" należy do przedziału  <-2,2> to właśnie w tym przedziale rozpatrujemy funkcję i badamy ilość rozwiązań naszego równania.


viGor 14-12-2021 13:02

Czyli źle wyznaczyłem u siebie dziedzinę x ? bo mi wyszedł ten przedział w postaci sumy, i teraz nie wiem gdzie jest błąd.


jarosinski 14-12-2021 16:44

Jeżeli to jest twoja dziedzina, którą wyliczałeś z tego, że to co pod pierwiastkiem jest większe lub równe 0 to tak jest ona zła.

Spójrz na wykres naszej funkcji podpierwiastkowej:

xe <-2,2>

Natomiast przeanalizuj ponownie rozwiązanie, które przesłałem -> Nie ma konieczności wyliczania tej dziedziny w naszym zadaniu.


viGor 14-12-2021 18:47

ok, znalazłem błąd, przecież ramiona paraboli są w dół a nie do góry w tym równaniu pomocniczym :P Dziękuję :D