viGor 423 wyśw. 14-12-2021 13:40

Wyznacz ilość rozwiązań w zależności od p



Hejka, wytłumaczy mi ktoś co tutaj jest nie tak? Rozwiązując inne takie przykłady zawsze było że jeśli istnieje wartość parametru, dla której obie strony są sobie równe, to dla tej wartości każda liczba jest rozwiązaniem. Mam jakiś logiczny fuck up, i nie potrafię znaleźć błędu w rozumowaniu 


Parametr Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
jarosinski 17-12-2021 09:55

Masz błąd rachunkowy: 



viGor 17-12-2021 14:27
+ zamiast  - przy tym p^2, ale nadal nie dostrzegam co to zmieniło w rozumowaniu, wyjdzie -2px + 2p^2 = 0, więc dla p=0 nadal wychodzi 0=0, dla p w R/{0} mamy 1 rozw. i nigdy nie zdarzy się, że będzie 0 rozw.
Nie widzę nadal o co tutaj chodzi - tylko za ten błąd rachunkowy mi 2pkt poleciały, czy moje rozumowanie dot. ilości rozw. dla poszczególnych p jest błędne?

jarosinski 18-12-2021 21:44

Może Pani nie wie skąd wziąłeś ten wniosek? Nie wiem co wam mówiono na lekcji. Zapytaj Pani, sam jestem ciekaw :) 


viGor 19-12-2021 06:40

Znalazłem, tak to powinno wyglądać:



Tylko, że nadal jestem zmieszany, bo przyznam, że trochę na "automacie" robiłem to zadanie, i zawsze w takich zadaniach rozdzielało się to tak, żeby mieć posegregowane wyrażenia z x, i te bez niego, i wtedy patrzymy na to jak na funkcje liniową[czy jakąkolwiek inną w zależności od potrzeby, tu akurat liniowa] i podajemy ilość rozw.
Trochę mi to zgrzyta szczerze powiedziawszy, no bo jak wstawimy 0 za p, na samym początku, to wyjdzie nam, że 1=1 :)