regor 326 wyśw. 28-12-2021 15:14

141 2018C.13



Podpunkt 4

Po podstawieniu J3 ro jednego z równań 2 prawa Kirchhoffa wychodzi mi ze I3 = -2I2. Coś zrobiłem źle, czy w zadaniu chodzi o wartość?


prawda fałsz Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 30-12-2021 14:53

Hmm, szczerze mówiąc nie bardzo widzę skąd wziąłeś równanie 2E = R*I3. Coś tu wg mnie jest pokręcone, ale szczęśliwie wyszło Ci powiedzmy, że dobrze, bo faktycznie pytanie jest po prostu o wartość tego natężenia, tyle, że nie powinno wyjść tak, że jedno natężenie jest ujemne, a drugie dodatnie (wygląda na to, że bierze się to z błędnego równania 2E = R*I3).

Co do tego jak najlepiej to zrobić: pierwsze dwa zapisane przez Ciebie równania są ok - z nich faktycznie wynika, że I1 = I2. Teraz wystarczy zapisać pierwsze prawo Kirchhoffa dla natężeń, czyli I3 = I1 + I2 i od razu dostajemy I3 = 2*I1, więc zdanie czwarte jest prawdziwe. Tu już jest koniec zadania, ale dla potwierdzenia tego, że równanie 2E = R*I3 było błędne, możemy sobie podstawić 2*I1 zamiast I3, np. do pierwszego równania i wyjdzie nam, że I1 = E/3R, a stąd I3 = 2E/3R. Żadnych ujemnych wartości tam nie ma.