adaganko 587 wyśw. 03-01-2022 19:44

Prz10



Proszę o pomoc w Prz10


fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 05-01-2022 10:06

Rozpatrzmy całą sytuację od początku. Załóżmy, że płytka została naładowana ładunkiem dodatnim. Ponieważ była ono połączona z pręcikiem i listkami, to ten ładunek dodatni mniej więcej równomiernie rozłożył się między te ciała, wobec czego listki odchyliły się, ponieważ ładunki jednoimienne się odpychają. Jeśli teraz zbliżymy do całego układu drugą nienaładowaną płytkę, to dojdzie do zjawiska indukcji, wskutek czego część tych ładunków dodatnich przemieści się od listków i pręcika będących w dolnej części układu do płytki będącej w górnej części układu. W wyniku tego odchylenie listków nieco sie zmniejszy, bo teraz będzie na nich (oraz na pręciku) nieco mniej ładunków dodatnich, więc odpychanie będzie słabsze.


Artur 05-12-2024 17:18

A cke pisze, że: "Przemieszczenie to wywołane było
oddziaływaniem naładowanego elektroskopu z płytką nasuwaną, w której powstaje
nierównomierny rozkład ładunku." Dlaczego ten rozkład był nierównomierny?


s.gugula 05-12-2024 18:19

Rozkład był nierównomierny, czyli w samej przysuwanej płycie też nastąpiło przegrupowanie się ładunków - ładunki ujemne przepłynęły do tej części płyty, która znalazła się bliżej elektroskopu, a dodatnie do tej części, która była dalej od elektroskopu (przy założeniu jak w poprzednim komentarzu, że elektroskop został naładowany dodatnio). Stąd rozkład ładunków w płycie, którą zbliżamy był nierównomierny.


Artur 05-12-2024 18:54

A nie napisanie tego nie byłoby błędem? I czy można taką skrótową odpowiedź napisać: "Płytka naładowana dodatnio jest przysuwana do początkowo elektrycznie obojętnego elektroskopu->elektroskop i ta płytka ustawiają się w równowadze (indukcja) i listki odchylają się, bo pojawiają się siły odpychające->przysuwamy elektrycznie obojętnie naładowaną płytkę do naładowanego dodatnio w tym momencie elektroskopu->zmniejsza się odchylenie listków i zmniejszają się wartości sił odpychających (poprzez indukcję)


s.gugula 06-12-2024 00:08

Tzn. pierwsza część, czyli naelektryzowanie elektroskopu nie wiemy w jaki sposób w ogóle nastąpiło, wiemy po prostu, że elektroskop jest naładowany (ja sobie tak poza tym założyłem, że dodatnio), więc opisywanie procesu elektryzowania elektroskopu w ogóle nie ma sensu, bo nie wiemy jak to zostało zrobione i nie jest nam to w ogóle potrzebne. Co do drugiej części opisu, czyli cytuję "przysuwamy elektrycznie obojętnie naładowaną płytkę do naładowanego dodatnio w tym momencie elektroskopu->zmniejsza się odchylenie listków i zmniejszają się wartości sił odpychających (poprzez indukcję)" - to jest on poprawny, natomiast chyba jednak jest trochę zbyt mało dokładny, ja bym napisał coś takiego co napisałem w pierwszym moim komentarzu w tym temacie.


Artur 06-12-2024 14:42

A czy takie zadanie może się trafić w tym roku w ogóle? (bo to chyba jest z przykładowej matury z 2015)

I czy to, że w treści zadania napisali: "trzymamy za uchwyt z izolatora" coś zmienia?


s.gugula 06-12-2024 15:43

Mogłoby się pojawić, bo to wiąże się z indukcją, a ona jak najbardziej jest w programie.

Trzymanie za uchwyt z izolatora oznacza, że te ładunki nie odpłyną właśnie np. do ręki itd., bo nie przepłyną przez uchwyt z izolatora ;)


Artur 06-12-2024 17:58

Dziękuję :D