Użytkownik nieznany 336 wyśw. Edytuj 03-01-2022 21:08

2015.11



Proszę o pokazanie rozumowania do wykonania tego zadania. Mam jeszcze pytanie odbiegające od zadania, czy bycie dobrym przewodnikiem ma coś wspólnego z byciem ferromagnetykiem lub diamagentykiem? Bo miedź chyba nie jest dobrze przyciągana przez magnes.


miedź przewodnik Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 05-01-2022 10:38

Warto rozumowanie przeprowadzić tu niejako od końca. Pod kątem właściwości magnetycznych miedź jest diamagnetykiem, a zatem odpowiedź B od razu odpada. Jeśli chodzi o zjawisko tarcia, to nie ma powodu, żeby nagle przy zmianie rurki miało ono mieć tak ogromny wpływ na ruch magnesu. Pozostaje więc odpowiedź C, czyli zjawisko indukcji elektromagnetycznej. W istocie tak jest, mamy bowiem zmianę strumienia indukcji pola magnetycznego przechodzącego przez rurkę, pojawia się w niej więc jakieś indukowane napięcie, powodujące przepływ indukowanego prądu - z reguły Lenza można wywnioskować, że efekt musi przeciwdziałać przyczynie, czyli ruch magnesu w dół jest spowolniony. Nieco więcej o tym doświadczeniu można przeczytać np. tu: http://dydaktyka.fizyka.umk.pl/Doswiadczalnik2015/Spadaj%C4%85cy%20magnes%20w%20miedzianej%20rurce.pdf

Co do związku przewodnictwa z własnościami magnetycznymi to nie doszukiwałbym się tu zbytnio żadnych większych powiązań. Dobrymi przewodnikami są praktycznie wszystkie metale, a wśród nich możemy znaleźć zarówno ferromagnetyki (np. żelazo), paramagnetyki (np. aluminium), jak i diamagnetyki (chociażby wspomniana miedź).