wiktor 388 wyśw. 04-01-2022 16:20

zad 3 i 4



Jak zrobić te dwa zadania? Nie mam pomysłu na 3 zadanie natomiast nie mam odpowiedzi do tych zadań i nie wiem czy 4 zadanie mam dobrze. Rozpisałem sobie że Q dostarczone to ciepło Joule'a a Q oddane to mC *delta T. Ostatecznie wyszło mi na wzorze że sprawność to licznik(Pt-ro*C*(T2-T1)/V) a mianownik Pt zgodnie ze wzorem Q dostarczone - Q oddane przez Q dostarczone.


termodynamika Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 06-01-2022 13:44

Zacznę od czwartego: łatwiej wykorzystać ten "ogólniejszy" wzór na sprawność: $$ \eta = \frac{E_{użyt}}{E_{dost}} $$ Eużyt to energia, którą otrzymała woda, czyli m*c*deltaT = ro*V*c*deltaT (tam nie ma dzielenia przez V tylko mnożenie razy V). Natomiast jako Edost można potraktować to P*t. Wzór z odejmowaniem od ciepła dostarczonego ciepła oddanego lepiej sprawdza się w przypadkach termodynamiki gazów, bo tam to ciepło oddane to jest ciepło oddawane do chłodnicy, tu w zasadzie nie musimy czegoś takiego rozważać.

Jeśli chodzi o trzecie zadanko, to możemy zastosować analogiczny wzór jak w czwartym, tyle że wygodniej jest to zrobić przy użyciu mocy (bo moc to energia podzielona przez czas, więc jeśli weźmiemy ten sam przedział czasu w liczniku i mianowniku, to sprawność będzie teraz ilorazem mocy), czyli: $$ \eta = \frac{P_{użyt}}{P_{dost}} $$ No i teraz moc dostarczona to iloczyn natężenia i napięcia prądu, czyli Pdost = U*I. Aby obliczyć moc użyteczną, czyli moc silnika, to należałoby policzyć wartość siły ciągu silnika i wtedy Pużyt = Fciągu * v. Siłę ciągu możemy zaś obliczyć wiedząc, że co do wartości jest ona taka jak siła oporu. Korzystając z faktu, że zakładamy, że siła oporu jest stała (jest to w treści) możemy ją obliczyć wiedząc jaka była droga hamowania oraz masa wózka.