regor 374 wyśw. 06-01-2022 12:27

Zadanie domowe nr 14 2.2



Poprawną odpowiedzią do podpunktu 1 zadania 2.2 według książki jest fałsz. Na zajęciach domeny były rozważane tylko dla ferromagnetyka, a mój nauczyciel w liceum narysował takie coś: 

Domeny w diamagnetykach obracają się w drugą stronę i przez to są lekko odpychane. Proszę o weryfikacje. 


domeny magnetyczne Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 07-01-2022 14:48

W diamagnetykach na skutek pojawienia się zewnętrznego pola magnetycznego faktycznie indukowane dipole magnetyczne atomów układają się w stronę przeciwną do przyłożonego pola magnetycznego, stąd lekkie odpychanie diamagnetyka przez pole magnetyczne, natomiast nie istnieją w diamagnetykach całe obszary o spontanicznym (samoistnym) namagnesowaniu, posiadające jakiś określony moment magnetyczny, tak jak jest to w ferromagnetykach. Czyli inaczej rzecz ujmując, nie istnieją w diamagnetykach domeny. Więc ów rysunek jest poniekąd prawdziwy, w sensie takim, że faktycznie te wektorki układają się w przeciwnych kierunkach, ale nie jest prawdą, że istnieją domeny, bo to by oznaczało, że nawet bez pola magnetycznego istnieją całe obszary o jakimś niezerowym trwałym momencie magnetycznym, a tak w diamagnetykach się po prostu nie dzieje.

Można nawet np. zajrzeć do chociażby angielskiej wikipedii, gdzie jasno jest napisane, że w diamagnetykach nie ma domen, no i da się znaleźć więcej źródeł, w których będzie to podane, tu rzuciłem oczywiście takie najprostsze do znalezienia źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Magnetic_domain

Jest napisane w ostatnim zdaniu drugiego akapitu, cytuję: "Paramagnetic and diamagnetic materials, in which the dipoles align in response to an external field but do not spontaneously align, do not have magnetic domains."