N∆T∆LI∆ 608 wyśw. 06-01-2022 21:58

Ferromagnetyki, paramagnetyki, diamagnetyki (teoria)




Czy jest jakaś zależność dlaczego dany pierwiastek/cząsteczka zachowuje się jak ferromagnetyk, paramagnetyk lub diamagnetyk? Czy da się to wywnioskować na podstawie grupy/ bloku lub czegoś innego, czy trzeba po prostu zapamiętać? 

A jeśli zapamiętać to czy podane przykłady to te najpopularniejsze i w zadaniu raczej nie pojawi się inny (czy jeszcze jakiś trzeba pamiętać)? (Fe, Co, Ni, Al, Sn, Cu, Ag, C, H20) 


ferromagnetyki teoria paramagnetyki diamagnetyki fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 08-01-2022 13:36

Co do ferromagnetyków to są to te metale z bloku d lub f, które mają "dużo" niesparowanych elektronów, np. żelazo ma ich 4, wynika to z konfiguracji elektronowej. Czyli będzie to właśnie żelazo, nikiel, kobalt, ich pewne stopy (ale jak się okazuje nie wszystkie) oraz niektóre metale ziem rzadkich i ich stopy (Tb, Gd). Co do para i diamagnetyków to zapewne też da się to jakoś przewidzieć, ale trzeba już użyć bardziej wyszukanych cech, nie tak łatwych do szybkiego określenia, więc w mojej opinii najłatwiej to po prostu zapamiętać. Co do tego, które przykłady warto zapamiętać, to ciężko to jednoznacznie określić, bo tak na dobrą sprawę do tej pory na maturze CKE nie pojawiały się zadania, w których trzeba było konkretnie wiedzieć, że dany materiał jest para- czy też diamagnetykiem, choć kojarzę zadania, w których na pewno warto było znać te trzy podstawowe ferromagnetyki (Fe, Ni, Co). Oczywiście nie dam uciąć sobie głowy, że nie pojawi się zadanie, w którym taka wiedza może okazać się potrzebna, natomiast nie spodziewałbym się raczej by autorzy dali tam jakiś rzadko pojawiający się pierwiastek i konieczna byłaby znajomość tego czy jest para- czy diamagnetykiem - to byłaby trochę jednak złośliwość. Można sobie ewentualnie jeszcze jakiś przykład odnośnie paramagnetyków zapewne "zapamiętać" - chociażby zaglądając do wikipedii widzimy, że można wśród nich znaleźć również tlen, sód czy platynę.