szwajczulka 338 wyśw. 10-01-2022 09:39

zad. dom. nr. 15, część I, 1.4



Mógłby mi ktoś wyjaśnić, jak dokładnie wygląda sytuacja z podpunktu 3? I co by się stało, gdybyśmy uwzględnili pole magnetyczne powstałe wskutek zjawiska indukcji?


fizyka magnetyzm pole magnetyczne Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 10-01-2022 12:13

Trzeba najpierw ustalić, w którą stronę płynie prąd przez szyny i pręt (to tak naprawdę musimy już zrobić w podpunkcie pierwszym całego zadania) - okazuje się, że prąd płynie przez pręt w dół, czyli przez ten obwód złożony z pręta i szyn prąd płynie przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Jeśli tak, to mamy do czynienia niejako z pętlą z prądem, a wiemy, że taka pętla z prądem jest źródłem nowego pola magnetycznego - jego kierunek i zwrot we wnętrzu tejże pętli (czyli tu w punkcie A) ustalimy na podstawie reguł prawej dłoni (kciuk jak prąd, a zgięte palce wskażą nam kierunek i zwrot B). Okaże się, że kierunek i zwrot wygenerowanego wektora B jest taki sam jak kierunek i zwrot zewnętrznego, istniejącego już pola B.

Należało tu pominąć wyindukowane pole magnetycznego, bo akurat w jego przypadku kierunek i zwrot byłby przeciwny (więc żeby polecenie było jednoznaczne, to należało to zwyczajnie pominąć) - to z kolei wynika z reguł Lenza, która mówiła w dużym skrócie, że efekt przeciwdziała przyczynie.