Jak rozwiązać całe to zadanie? 5.1 dlaczego wektor natężenia prądu skierowany jest w dół?
A mi cos nie wychodzi bo z reguły trzech palców mi wychodzi że I płynie w dół przez poprzeczkę.
Środkowy palec dajemy w górę bo B działa przed płaszczyznę, kciuk to Fed więc w prawo i wskazujący palec mi wychodzi w dół poprzeczki.
Hmm, wygląda na to, że z jakiegoś powodu niepoprawnie stosujesz regułę trzech palców. Tzn. "oznaczenia" palców masz ok, ale coś pokręciłaś z ich zwrotami. Palec środkowy ma być zwrócony tak jak wektor B, a wektor B jest zwrócony od tablicy do nas, w związku z tym palec środkowy prawej dłoni należy ustawić tak, aby wskazywał on na nas od strony rysunku. Jeśli wtedy kciuk tej prawej dłoni zwrócimy w prawo, bo tak działa siła Fed, to palec wskazujący znajdzie się w płaszczyźnie rysunku i będzie wskazywał w górę - a zatem prąd przez poprzeczkę płynie w górę.
Prąd płynie faktycznie w dół, ale przez amperomierz zaznaczony po prawej stronie obwodu literką A. Tam gdzie zaznaczyłaś go na rysunku to w ogóle nie ma żadnego prądu, bo płynie on w zamkniętej "ramce" stworzonej z dwóch poziomych szyn, prawej części gdzie jest amperomierz i opornik oraz przez lewą część czyli poprzeczkę, której ruch rozważamy.
A teraz odpowiedź na to jak to rozwiązać: to, że siłą elektrodynamiczna musi działać w prawo można wywnioskować wprost z pierwszej zasady dynamiki Newtona - skoro bowiem poprzeczka porusza się ze stałą prędkością, to działające na nią siły muszą się równoważyć. Siła zewnętrzna działa w lewo, więc siłą elektrodynamiczna musi działać w prawo.
To z kolei sprawia, że możemy wyznaczyć kierunek przepływu prądu przez tę poprzeczkę. Wiemy bowiem, że siła elektrodynamiczna wyraża się wzorem: Stosując np. regułę śruby prawoskrętnej widzimy, że aby ta śruba wykręcała się w prawo, to prąd przez poprzeczkę musi płynąć w górę. Czyli przez amperomierz w prawej części obwodu prąd ten płynie w dół.