Dlaczego przyrównujemy do siebie niepewność względną SEM i indukcyjnosci? i proszę również o wytłumaczenie podpunktu c)
1.1 robimy zwykłe podstawienie do wzoru, to rozumiem jest jasne
1.2
a) tu mamy obliczyć niepewność bezwzględną SEM i w tym celu we wzorze wyjściowym na SEM zostawiamy dokładne wartości, czyli L i t, a zamiast natężenie I podstawiamy deltaI, więc mamy:
deltaSEM = L x deltaI/t
Wszystko mamy więc podstawiamy.
Teraz druga część podpunktu, czyli obliczenie niepewności względnej, w tym celu dzielimy niepewność bezwzględną przez otrzymaną wartość:
deltaSEM/SEM
Wszystko mamy, podstawiamy.
b) w podpunkcie b mamy podobną historię jak w a, ale tu mamy obliczyć niepewność względną SEM z uwzględnieniem jakiejś niepewności indukcyjności i z założeniem że wartośći natężenie i czasu są dokładne.
najpierw obliczaamy niepewność deltaL, mnożąc L razy 0,05 (niepewność stanowi 5% otrzymanej wartości) i robimy to co wcześniej, tylko z L:
deltaSEM = delta L x I/t
I niepewność względna:
deltaSEM/SEM
c) musimy porównać niepewności względne SEM z podpunktu a i b i powiedzieć która z nich miała ostatecznie większy wpływ na niepewność SEM, czyli po prostu która była większa.
Jeśli to naprowadzenie nie pomoże to tu jest rozwiązanie:
W podpunkcie c) to porównujemy niepewności względne tego o co proszą? czyli SEM w obydwu przypadkach, tak?
b) Tę równość bierzemy ze wzoru na niepewność względną - jeśli w ogólnym przypadku jakaś wielkośc wyraża się np. następującym wzorem: $$ A = \frac{BC}{D} $$ to niepewność względną wyznaczamy jako sumę niepewności względnych wszystkich wielkości, a zatem: $$ \frac{\Delta A}{A} = \frac{\Delta B}{B} + \frac{\Delta C}{C} + \frac{\Delta D}{D} $$ Jeśli zatem tylko jedna z tych wielkości B,C,D ma jakąś niezerową niepewność, to wzór ten sprowadza się tylko do jednego "ułamka".
c) Po prostu ta wielkość, której niepewność względna była większa ma większy wkład w całkowitą niepewność uzyskanego wyniku, nie wiem czy coś więcej można tu powiedzieć (choć ważne jest, że należy tu porównywać niepewności względne, a nie bezwzględne!) ;)