Kasia 333 wyśw. 24-01-2022 22:34

2019S4.4, 4.3

 


Mam pytanie, czy moje obliczenia do pkt 2 są poprawne? W odpowiedzi jest trochę inaczej i nie wiem czy to błąd wynikający z zastosowanej metody obliczeń, czy robię gdzieś błąd w rozumowaniu. Przyjęłam, że skoro jest podane, że sprężyna za każdym razem jest ściskana o tę samą długość, to x wyliczony w pkt 1 tego zadania , czyli 0,72m można wykorzystać do obliczeń do pkt 2.

Proszę również o wytłumaczenie, dlaczego w zad 4.3 ma być w zdaniu 2 maleje - nie rozumiem tego. Ja zaznaczyłam, że "będzie taka sama"



Fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 25-01-2022 13:40

Różnice pomiędzy Twoimi wynikami, a tymi z rozwiązań CKE biorą się z faktu, że pod A podstawiłaś 0,72 m, co nie jest dokładną wartością maksymalnego ściśnięcia sprężyny, bo dokładnie jest to równe 0,7177... . Jeśli podstawiłabyś tu tę dokładną wartość, to wyniki wyjdą Ci takie same jak w odpowiedziach. Natomiast jeśli tylko takie przybliżenie jest świadomie wykorzystywane (a wygląda na to, że tutaj tak jest), to uzyskany przez Ciebie wynik byłby jak najbardziej uznany. Ale mam tu jedną uwagę - mianowicie w treści zadania powiedziane jest, że wyniki należy przedstawić z dokładnością do trzech cyfr znaczących. Jeśli więc nawet wyszło dokładnie 48 m, to należy to zapisać jako 48,0 m. To ważne!


Kasia 25-01-2022 19:02

Mam jeszcze pytanie do zdania 2019.S4.3. dlaczego w drugim zdaniu wartość prędkości jaką uzyskuje piłka tuż przed wystrzeleniem jest mniejsza jak działają opory powietrza? Sprężyna jest ściskana o taką samą wartość więc działająca siła jest taka sama, czyli początkowa prędkość powinna być taka sama. Czy coś źle rozumuję?


s.gugula 26-01-2022 12:09

W tym drugim zdaniu nie chodzi o siły oporu, ale o fakt, że teraz sprężyna ma niezerową masę (jest to zapisane powyżej w tym podkreślonym zdaniu). Jeśli sprężyna ma już jakąś niepomijalnie małą masę, to możemy zauważyć, że okres drgań ciała na sprężynie się zwiększy, bo ów okres to: $$ T = 2 \pi \sqrt{\frac{m}{k}} $$ i teraz zamiast m mamy jakąs większą masę (bo wchodzi pewien wkład od masy sprężyny). A zatem ów układ można potraktować jak układ gdzie sprężyna jest bezmasowa, ale jej współczynnik k maleje. A zatem przyjęcie niezerowej masy sprężyny jest równoznaczne z przyjęciem, że ta masa sprężyny jest zerowa, ale posiada ona mniejszy współczynnik sprężystości k. Stąd zmniejsza się całkowita energia jaką uzyska rzutka (1/2*k*x^2), a zatem zmniejszy się jej początkowa prędkość.