kacper456 321 wyśw. 25-01-2022 16:53

2018.C.10.3/203



Nie rozumiem dlaczego w odpowiedziach do siły sprężystości dodają jeszcze siłę ciężkości. Moje obliczenia wyglądają tak: 

Skoro mamy obliczyć siłę sprężystości to dlaczego do siły sprężystości dodana jest jeszcze siła ciężkości?


fizyka drgania Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 26-01-2022 18:05

Jest tak dlatego, że ponieważ ciężarek wisi na sprężynie, to już w położeniu równowagi siła sprężystości nie jest zerowa, ale co do wartości równa jest właśnie sile ciężkości ciężarka - jest tak dlatego, że już w położeniu równowagi sprężyna się nieco rozciąga pod wpływem właśnie ciężarka, a sprężyna temu przeciwdziała, działając na ów ciężarek siłą sprężystości równoważącą siłę ciężkości ciężarka. Dlatego przy maksymalnym rozciągnięciu sprężyny, na siłę sprężystości składa się nie tylko ta część wynikająca z rozciągnięcia sprężyny z położenia równowagi, ale jeszcze ta, która była już w samym położeniu równowagi.


kacper456 27-01-2022 11:57

Okej, jest to logiczne. Aczkolwiek zastanawia mnie to, że nigdy wcześniej przy obliczaniu siły sprężystości nie dodawałem tej siły ciężkości (np. w zadaniu domowym z tego samego działu) i wynik był prawidłowy. Czy w tym zadaniu jest jakiś haczyk, jest może jakaś reguła na to kiedy dodać tę siłę ciężkości, a kiedy nie? Np. w zadaniu domowym nr.17 zad.2.1 należy obliczyć maksymalną siłę sprężystości, jednocześnie nie wiemy czy ciężarek porusza się w pionie czy poziomie, więc nie wiemy czy dodać tę wartość siły ciężkości jeśli dobrze rozumiem, co w takiej sytuacji robić?


s.gugula 28-01-2022 10:12

Bardzo celna uwaga - w zasadzie zwróciłeś moją uwagę na fakt, iż we wspomnianym przez Ciebie zadaniu z zestaw 17 faktycznie powinna się pojawić informacja, że ciężarek porusza się w poziomie! A zatem polecenie powinno być tam po prostu doprecyzowane o tę informację - dziękuję za czujność. Co do samej odpowiedzi na pytanie, to po prostu jeśli wystąpi taka sytuacja jak w omawianym w tym temacie zadaniu 2018.C.10, to zostanie to z pewnością wyraźnie zasygnalizowane w treści.