Tolka43 346 wyśw. 27-01-2022 17:11

Zadanie domowe nr 18 część II zad 3.1.



Dlaczego siła elektrodynamiczna ma działać w lewo w kierunku prostoliniowego przewodnika?


fizyka elektrodynamika Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 28-01-2022 10:19

Wynika to z reguł Lenza, która obowiązuje w przypadku zjawiska indukcji elektromagnetycznej. Skrótowo mówi ona, że "efekt przeciwdziała przyczynie", a zatem siła elektrodynamiczna, która będzie działała na lewy bok naszej ramki (która pojawi się tam w wyniku indukowania się w ramce napięcia oraz prądu elektrycznego), będzie przeciwstawiała się przyczynie, która w ogóle powstanie tej sił wywołała, a był nią ruch ramki w prawo spowodowany działaniem zaznaczonej na rysunku sił zewnętrznej. Skoro siła elektrodynamiczna ma się temu przeciwstawiać, to jej zwrot musi być przeciwny do zwrotu sił zewnętrznej, więc będzie w lewo.


Julia 08-05-2024 21:16

A jeżeli chodzi o zwrot indukcji pola magnetycznego, to można go wyznaczyć z reguły prawej dłoni i wtedy będzie przed rysunek, ale w ramce wyindukuje się przeciwny zwrot czyli za rysunek, czy dobrze to rozumiem?


s.gugula 09-05-2024 10:33

Hmm, nie wiem czy rozumiem pytanie, zwrot indukcji magnetycznej wytworzonej przez przewodnik z prądem faktycznie wyznaczamy wykorzystując regułę prawej dłoni i tak zostało to tutaj zrobione - czyli kciuk prawej dłoni układamy pionowo w górę (tak jak płynie prąd przez prostoliniowy przewodnik) i zgięte palce prawej dłoni wbijają się w kartkę po prawej stronie tego przewodnika (tam gdzie jest ramka), więc w tym miejscu zwrot wektora indukcji wytworzonej przez przewodnik jest za rysunek (tak jak jest to przedstawione w kryteriach).

Natomiast w ramce też wyindukuje się jej własne pole magnetyczne i zgodnie z regułą Lenza jego zwrot w tym przypadku będzie taki jak zwrot zewnętrznego pola wytworzonego przez przewodnik, czyli również za rysunek.