wiktor 304 wyśw. 29-01-2022 20:22

2018C.4.2 i 4.3



Jak należy rozpocząć te dwa podpunkty bo nie wiem od czego zacząć tak właściwe. 


dynamika Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 30-01-2022 19:24

Trzeba zauważyć, że gdy skoczek osiąga graniczną prędkość o stałej wartości, to oznacza to, że działające na niego siły się równoważą - jest to ciężar skoczka oraz działająca na niego w górę siła oporu. A zatem w 4.2 należy porównać do siebie wartości tych dwóch sił (ciężar to mg, a siła wyporu jest podana w treści) i na tej podstawie wykonać obliczenia.\

W 4.3 mamy sytuację, gdy skoczek opada ruchem opóźnionym - oznacza to, że działająca na niego siła wypadkowa jest co do wartości różnicą działającej na niego siły oporu i jego ciężaru. Siła wypadkowa to iloczyn m*a. Zapisując opisane przeze mnie słownie równanie i podstawiając odpowiednie dane można wyliczyć a, czyli opóźnienie skoczka. W razie dalszych pytań pisz śmiało :)


wiktor 31-01-2022 10:56
A gdzie w treści mamy podaną siłę oporu bo właśnie z nią jest największy problem. Jest napisane jedynie że zależy od masy skoczka i wielkości spadochronu. Natomiast nie ma nic w jaki sposób te wielkości są ze sobą powiązane.

s.gugula 31-01-2022 13:31

Hmm, chyba widzę gdzie leży problem - z tego co widzę posiadasz starą wersję naszej książki, a w niej niestety omyłkowo ów wzór na siłę oporu, który był zawarty w treści zadania, nie został wrzucony do książki. W tegorocznej wersji książki (która zawiera wiele nowych rzeczy oraz poprawionych błędów - więc raczej polecam zakup właśnie jej!) zostało to już poprawione. Poniżej wrzucam wycinek z podanym wzorem na siłę oporu: