mm 365 wyśw. 30-01-2022 03:26

2012C



Hej, mógłby mi przedstawić rozumowanie do odpowiedzi w 2012C5.1 i 2012C5.3? Nie wiem także jak wykonać 2012C.5.2. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam 


Termodynamika Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 31-01-2022 14:11

pp1: jest to związane z tym, że rurka jest właśnie bardzo cienka - wówczas w grę zaczynają wchodzić tzw. zjawiska kapilarne, czyli właśnie występujące w takich bardzo cienkich naczyniach - odpowiadają np. za transport wody w roślinach w górę, niejako "wbrew" grawitacji, tworzenie się menisków, dostarczanie krwi w organizmach żywych przez tzw. naczynia włosowate itp. Efekty te związane są właśnie z wzajemnym oddziaływaniem atomów rozważanej cieczy i oprócz tego z oddziaływaniem cieczy ze ściankami naczynia, więc jeszcze ten drugi rodzaj oddziaływania powinien tam być wg mnie dołączony, ale faktycznie podkreślona odpowiedź jest najbliższa prawdzie. W tym przypadku sprawia to, że np. powietrze nie może się już "przedostać" przez rtęć.

Jeśli chodzi o pp2 i pp3, to odpowiedzi na analogiczne pytania zawarłem w innym poście na naszym forum (z zeszłego roku), polecam tam zajrzeć: https://forum.szkolamaturzystow.pl/wpis/1615543664-2012c52


lodowcowy rowerzysta 14-05-2022 17:03

Pytanie do podpunktu 4.

Dlaczego można zaniedbać przepływ ciepła? Sprężanie/rozprężanie odnosi się tutaj do zmiany ciśnienia czy objętości?


s.gugula 15-05-2022 23:06

Przepływ ciepła możemy zaniedbać, bo przemiana jest właśnie "szybka" - okazuje się, że wówczas faktycznie może pojawić się taka sytuacja, że ciepło "nie zdąży" przepłynąć pomiędzy gazem a np. otoczeniem (taka przemiana nazywana jest adiabatyczną). Co do nazewnictwa to formalnie sprężanie/rozprężanie dotyczy zmian ciśnienia, natomiast tak jak zresztą o tym wspominałem często jest to używane (z formalnego punktu widzenia raczej błędnie) do określania zmian objętości i tak samo jest tutaj.