jak rozwiązać zadanie 4.5
Jak należy rozwiązać pozostałe podpunkty poza tym pierwszym i ostatnim?
Rozwiązaniem do pp2) jest przesunięcie mikrofonu w przybliżeniu poziomo w prawo. Aby to zobaczyć, to najlepiej jest narysować sobie fale wyemitowane z punktów G1 i G2 z zaznaczonymi grzbietami i dolinami tych fal w pewnym momencie w czasie - jeśli narysujemy to tak, żeby w punkcie gdzie obecnie znajduje się mikrofon przecinały się grzbiety tych fal, to zobaczymy, że najbliższy punkt, w którym przetnie się grzbiet z doliną (czyli tam będzie osłabienie) będzie właśnie na prawo od tego punktu.
Pp 3) - o tym mówiliśmy na zajęciach, głośniki wytwarzają teraz fale w przeciwfazach, więc tam gdzie wcześniej było wzmocnienie (punkt B) jest teraz osłabienie i analogicznie w punkcie C sytuacja też zmieni się na przeciwną.
Pp 4) wzrost częstotliwości to zmniejszenie długości fali, więc wszystkie odległości między charakterystycznymi punktami maleją.
Wyjaśnić to można chyba najłatwiej na podstawie wzoru na siatkę dyfrakcyjną, który jest zresztą w karcie wzorów - wzór ten pozwala na obliczenie położeń punktów, w których następuje wzmocnienie fali. Dojdziemy do tego na kursie gdy rozpoczniemy optykę, ale już teraz pozwolę sobie nieco wybiec naprzód w tym temacie. Co prawda w przypadku siatki dyfrakcyjnej mamy do czynienia z falą świetlną, ale nie zmienia to faktu, że wnioski płynące z opisującego ją wzoru są prawdziwe również dla innych fal, które ulegają dyfrakcji na szczelinach (siatka dyfrakcyjna to właśnie taki szereg szczelin, na których zachodzi dyfrakcja światła), a następnie po przejściu przez te szczeliny ulegają interferencji. Wzór jest nastepujący: $$ n \lambda = d \sin \alpha $$, gdzie n to tzw. nr prążka (nr wzmocnienia), lambda to długość fali, d to odległość miedzy szczelinami, a alfa to kąt, pod którym "widać" n-ty prążek. I teraz sytuację z zadania 4.5 można porównać do sytuacji, w której zwiększamy odległość między szczelinami (zgodnie z zasadą Huygensa, te szczeliny są miejscami w których mamy nowe fale kuliste, czyli w przypadku zadania 4.5 możemy uznać je za źródła fal dźwiękowych, a zatem nasze głośniki). Skoro w powyższym wzorze rośnie d, a lewa strona dla określonej wartości n się nie zmienia (możemy przyjąć, że obserwujemy drugi punkt, w którym następuje to wzmocnienie, czyli n = 1 - pierwszy punkt odpowiada n = 0, taki punkt obserwujemy pod zerowym kątem alfa), to oznacza to , że aby równość dalej była spełniona, to musi zmniejszyć się kąt alfa. A zatem kąt, pod którym obserwujemy ów drugi punkt, w którym mamy wzmocnienie zmniejszył się, co w praktyce oznacza, że zmniejszyła się odległośc między tym pierwszym i drugim punktem, w których następowało wzmocnienie, a zatem odległość między najbliższymi sobie punktami, w których nastąpiło wzmocnienie zmalała. To oczywiście pociąga za sobą fakt, że odległość pomiędzy najbliższymi sobie punktami, w których mamy wzmocnienie i osłabienie również musiała zmaleć.