4.1 Od czego zależy kierunek przepływu prądu indukcyjnego? Jak go wyznaczyć. Domyślam się, że chodzi o regułę Lenza ale nie potrafię jej tutaj zastosować.
4.3 Nie wiem, o co chodzi z tym suwakiem. Dlaczego powinien przesunąć się w lewo? Rozumiem, że przesuwając suwak w lewo zmniejszam opór opornika, ale nie wiem jak to dalej interpretować i co z tego wynika, że opór jest mniejszy?
4.1 - tak jak mówisz, kierunek przepływu prądu indukcyjnego wynika z reguł Lenza. W skrócie mówi ona, że efekt ma przeciwdziałać przyczynie. A zatem skoro przyczyną jest przysuwanie magnesu do zwojnicy, to efektem powinno być powstanie takiego pola magnetycznego wytworzonego przez zwojnicę, że będzie ono próbować odpychać magnes, a zatem po prawej stronie zwojnicy pojawi się biegun S, a po lewej biegun N. I teraz korzystając z reguły prawej dłoni możemy wywnioskować w którą stronę ma płynąć prąd indukcyjny, aby w zwojnicy wytworzyło się właśnie takie pole magnetyczne (kciuk prawej dłoni jak kierunek prądu np. w jednym ze zwojów, a zgięte palce prawej dłoni dają kierunek i zwrot linii pola magnetycznego - warto zajrzeć do nagrania z zajęc nr 14, gdzie było to szczegółowo opisywane).
4.3 - tu znowu wchodzi w grę reguła Lenza. Należy zauważyć, że prąd w obwodzie po prawej płynie w przeciwną stronę niż ten wyindukowany w zwojnicy po lewej. To znaczy, że w zwojnicy po lewej wytworzy się pole magnetyczne o przeciwnej polaryzacji do tego wytwarzanego przez zwojnicę po prawej (wektory indukcji magnetycznych tych pól będą zwrócone przeciwnie), a zatem powstały efekt próbuje osłabiać pole magnetyczne wytworzone przez zwojnicę po prawej. Ponieważ wynika to z reguły Lenza, to oznacza to, że przyczyną było wzmacnianie się pola magnetycznego zwojnicy po prawej stronie. Żeby taki efekt uzyskać należało w zwojnicy po prawej zwiększyć natężenie płynącego przez nią prądu, a żeby to zrobić należy właśnie zmniejszyć opór opornika, dlatego należało przesunąc suwak w lewo.