Kasia 258 wyśw. 07-02-2022 12:27

Praca domowa nr 15. zad. 6



Moje pytanie do zad 6 dotyczy samego wykresu zmiany strumienia indukcji od czasu. Mnie wyszło, że zmiana delta fi1 = -2,56Wb, delta fi2=0Wb i delta fi3=2,56Wb. Czyli mój wykres jest taki jak w odpowiedzi, ale odbity względem osi czasu. Dzieje się tak dlatego, że wykres Eind od t dla pierwszych dwóch sekund jest dodatni, a dla ostatnich dwóch jest ujemny. Czyli nasza zmiana strumienia jest dokładnie na odwrót: najpierw ujemna, później dodatnia.

Nie wiem, gdzie robię błąd w tym rozumowaniu, ponieważ nie potrafię dojść do takiego wykresu jaki jest w odp, tylko cały czas mam go symetrycznie odbitego względem osi czasu (osi x).


fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 08-02-2022 13:49

Nie masz żadnego błędu w swoim rozumowaniu i obliczeniach, powiem więcej, gdyby trzymać się dokładnie wzoru z karty opisującego prawo Faradaya, to uwzględniając ów minus, który się pojawia w tym wzorze, powinno się dostać właśnie taki wykres jak Ty masz. Zadanie tego typu pojawiło się już na maturze np. w 2015 roku i wówczas uznawane były obie wersje wykresu (z wartościami dodatnimi, jak i ujemnymi), bo tak na dobrą sprawę ten minus świadczy o występowaniu reguły Lenza, natomiast w kontekście samych wartości bezwzględnych nie gra on oczywiście roli. Przyznaję, że w kryteriach do tego zadania powinien się pojawić zapis, że obie postacie wykresu są dopuszczalne. Tak więc, podsumowując, wszystko masz ok :)