Kasia 261 wyśw. 08-02-2022 14:13

Zadanie

Powietrze w warunkach normalnych ma gęstość 1,293 kg/m3. Do podgrzania jednego mola powietrza użyto 291J ciepła Grzania możemy dokonywać na dwa sposoby, w dwóch różnych przemianach: izochorycznej i izobarycznej. Oblicz gęstość powietrzna po podgrzaniu w każdym z procesów. Zasadniczo powietrzne można traktować jako mieszaninę gazów o cząsteczkach dwuatomowych.


Chodzi o przemianę izochoryczną. Jeśli objętość jest stała, i masa gazu się nie zmienia to teoretycznie gęstość też się nie zmienia. Jednak zmienia się temperatura, o 14K. I z moich obliczeń wynika, że stosunek gęstości gazu po zmianie temperatury wynosi 1,05. I to kłóci się z wcześniejszym rozumowaniem, że gęstość powinna się nie zmieniać. Gdzieś popełniam błąd w rozumowaniu/obliczeniach, ale nie wiem w którym miejscu. Poniżej obliczenia. Do przemiany izobarycznej nie mam pytań.


Fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 08-02-2022 15:02

Z tego co widzę, to założyłaś również z niewiadomych mi powodów, że w przemianie izochorycznej stałe jest równiez ciśnienie (widnieje tam zapis p = const). A tak nie jest - ciśnienie zgodnie z równaniem Clapeyrona będzie rosło proporcjonalnie wraz ze wzrostem temperatury, co sprawi, że ostatecznie gęstość faktycznie się nie zmieni.


Kasia 08-02-2022 20:43

Dziękuję, rzeczywiście błąd że ciśnienie jest stałe. Jak to poprawiłam to wyszło z obliczeń, że gęstość się nie zmienia :) Dziękuję


s.gugula 09-02-2022 10:30

Nie ma sprawy :)