Hej, dlaczego w zz.92.2 warunek pracy grzałek przez cały czas doświadczenia ze stałą mocą nie gwarantuje dostarczenia przez obie grzałki jednakowych ilości ciepła w tym samym czasie?
I poproszę o wytłumaczenie 3 podpunktu w zz.92.4
Pozdrawiam i z góry dziękuję
Ja z kolei poproszę o wyjaśnienie zdania 1 w pp4 bo wyjaśnienie z modelu odpowiedzi jakoś do mnie nie przemawia. Z góry dziękuję
Jeśli chodzi o pierwsze zdanie w pp4, to należy właśnie pamiętać o tym, że te ciecze się od siebie różnią, czyli mają różne ciepłą właściwe. I teraz obie grzałki faktycznie dostarczają tych samych ilości ciepła, ale w pierwszym kalorymetrze to ciepło jest dzielona na sam kalorymetr oraz wodę, a w drugim to samo ciepło jest dzielone na badany olej oraz kalorymetr. I teraz to, że woda i olej mają różne ciepłą właściwe oznacza, że ów podział ciepła idącego częściowo do cieczy i częściowo do kalorymetru jest w obu przypadkach nieco inny. W zasadzie podobna rzecz jest napisana z tego co widze w odpowiedziach, jeśli jednak uważasz, że owo tłumaczenie jest niejasne to oczywiście daj proszę znać i będziemy się starali rozwikływać kolejne niejasności ;)
To jest problem natury logicznej - mianowicie jeśli obie grzałki będą pracowały ze stałą, taką samą mocą to faktycznie dostarczą one jednakowe ilości ciepła, ale aby tak się stało, to nie muszą one pracować ze stałą mocą - ich moc może być zmienna, a i tak dostarczą one takich samych ilości ciepła. Zależy nam na jednakowym cieple i nie ma znaczenia dla nas to czy moc grzałek jest stałą czy zmienna.
pp4, zdanie 3 - jak połączymy grzałki równolegle, to dalej będą dostarczały jednakowe ilości ciepła do obu cieczy, będą to co prawda inne wartości w jakimś określonym przedziale czasu niż wcześniej, ale dalej jednakowe dla obu cieczy, więc wynik eksperymentu się nie zmieni