cnka 335 wyśw. 24-02-2022 23:05

Arkusz 4, zadanie 6.2

Trzy sfery, każdą o promieniu 50 cm i jednocześnie naładowaną jednorodnie ładunkiem o wartości 0,003 uC, ustawiono w wierzchołkach trójkąta równobocznego, tak że w każdym wierzchołku trójkąta znajdowała się jedna sfera. Odległość między środkami każdych dwóch sfer wynosiła 8 metrów.

Na rysunku (dany jest trójkąt równoboczny) zaznacz punkt A znajdujący się w środku trójkąta i narysuj w nim wektory natężeń pola elektrycznego pochodzącego od każdej ze sfer z osobna. 


Dlaczego skoro sfery są naładowane dodatnio to zwroty wektorów natężeń pola elektrycznego są skierowane w stronę wierzchołków trójkąta, a nie przeciwnie?

Rozwiązanie z końca książki:

 


Fizyka Elektrostatyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 25-02-2022 16:23

Wgląda na to, że jest to niestety zwyczajna pomyłka - wektory te faktycznie powinny miec przeciwne zwroty, dziękuję za zwrócenie na to uwagi. Jednocześnie chciałbym nadmienić, że owe arkusze z naszej książki z arkuszami będziemy rozwiązywać dopiero podczas naszych zajęć powtórzeniowych (zajęcia nr 27-30), na których to zajęciach będziemy omawiali najtrudniejsze zadania z tych arkuszy, więc na chwilę obecną zalecam robienie sobie arkuszy z paczki z 24 arkuszami, którą wrzucałem na nasza grupę FB. Jeśli masz już zrobione wszystkie arkusze z tamtej paczki, to proszę ewentualnie o kontakt ze mną, a ja wtedy podeślę jeszcze trochę innych arkuszy, bo mam tego jeszcze trochę w zanadrzu ;)