viGor 343 wyśw. 27-02-2022 11:13

Zły sposób- dobra odpowiedź, czy błąd logiczny



Cześć, rozwiązałem to zadanie tak jak widać wyżej, wynik wyszedł dobry, tylko nasuwa mi się kwestia:

A, B - osoby mające usiąść na nie swoich kocach.

Pierwsza osoba, powiedzmy że A, ma do wyboru 5 miejsc (każde z wyjątkiem swojego). Co w sytuacji, gdy osoba A wybierze koc osoby B? Wtedy koc osoby B jest już zajęty i pozostało 5 wolnych miejsc(każde z tych 5 miejsc nie należy do osoby B, więc siadając na jednym z takich miejsc, jest na nie swoim miejscu, zatem warunki spełnione)

Czy powinienem był tu rozpatrzeć dwa przypadki? Tzn. 1) Osoba  A siada na nie swoim i nie na miejscu osoby B, oraz  2) gdy A siada na miejscu osoby B?

Próbowałem zrobić, z tymi przypadkami, ale coś mi nie chce wyjść, bo wychodzi w sumie więcej przypadków spełniających założenie.


Sposób rozwiązania kiełbasa cz.II 666 Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
jarosinski 02-03-2022 02:19

Pierwsza osoba, powiedzmy że A, ma do wyboru 5 miejsc (każde z wyjątkiem swojego). Co w sytuacji, gdy osoba A wybierze koc osoby B? Wtedy koc osoby B. 

Źle do tego podchodzisz, ponieważ przypisujesz na starcie sobie osoby A i osoby B co prowadzi do błędów. 

Zacznij od tego, że 4 osoby wybierają swój ręcznik.



viGor 02-03-2022 18:10

Czyli to 5*3 to przypadek ? Czy to "drugi" sposób?


jarosinski 02-03-2022 19:18

Wystarczy sprawdzić czy sposób działa dla innego przypadku.

Gdybyśmy mieli 10 osób i koców , to twoim sposobem moc |A| = 9 * 7 = 63 , jednak poprawna byłaby kombinacja (10 po 2) = 45.