nomysz 371 wyśw. 08-03-2022 16:56

prędkość

Opona ma 24 szprychy. Oblicz prędkość opony

Czy w zadaniach tego typu zawsze obliczoną prędkość trzeba dzielić przez ilość (w tym przypadku szprych) ? W jednym zadaniu było takie polecenie i wynik wychodził dopiero po podzieleniu przez daną ilość punktów na które dzieliła się opona. Nie do końca wiem z czego to wynika


część Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 09-03-2022 13:33

Hmm, nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo nie znam treści zadania - nie widzę za bardzo na razie o co miałoby chodzić z tym dzieleniem. Jeśli masz taką możliwość, to wrzuć proszę pełną treść zadania i wtedy mu się dokładnie przyjrzymy :)


nomysz 09-03-2022 17:23

Chodzi mi o przykład 3 w zadaniu 2015.C.8. Obliczyłem to zadanie jako prędkość w ruchu po okręgu i wyszedł wtedy wynik 47 m/s. W odpowiedziach wynikiem poprawnym było ok. 1,6 m/s. taki wynik wyszedł mi dopiero po podzieleniu przez 24. Nie jestem do końca pewien czy takie coś robi się zawsze gdy opona w rowerze jest podzielona na "n" części czy tylko w tym konkretnym przypadku ponieważ jest przyczepionych do niej 24 magnesów?


s.gugula 09-03-2022 17:48

Teraz już widzę o co chodzi. Tu należało dokonać takiego dzielenia, dlatego że okres, który odczytujemy z wykresu równy 0,04 s to nie jest okres obrotu całego koła - gdyby tak było to samo zastosowanie wzoru v = 2*pi*r/T dało by już dobry wynik. Okres odczytywany z wykresu to okres zmian napięcia na zwojnicy, a to związane jest z przechodzeniem kolejnych magnesów zamontowanych na szprychach obok zwojnicy. Przejście jednego magnesu następuje w czasie jednego okresu. A zatem aby zakreślić całe "koło", obok zwojnicy muszą przejść wszystkie 24 magnesy, a zatem okres obrotu koła jest 24 razy większy niż ten jeden okres przedstawiony na wykresie. Stąd wzięło się tutaj dzielenie przez 24, natomiast jest to ściśle związane z tym w jaki sposób jest przedstawiona treść zadania.


nomysz 09-03-2022 18:21
Rozumiem, czyli jeśli w zadaniach o obliczeniu prędkości pojawiają się urządzenia pomiarowe dzielące ciało na "n" części to jest duże prawdopodobieństwo, że będzie potrzeba podzielenia wyniku przez "n"?

s.gugula 09-03-2022 20:46

Może tak oczywiście być, natomiast nie wyciągał bym z tego zbyt daleko idących wniosków, bo nie jest to jakiś "ogólny" sposób postepowania. Zależy to już wyłącznie od specyfiki danego zadania.