nomysz 357 wyśw. 13-03-2022 13:17

Pytanie

SEM indukcji


Czy siłę elektromotoryczną i napięcie możemy traktować jako to samo ? 


pytanie Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 15-03-2022 00:32

Znów zależy to od kontekstu. Ale generalnie, jeśli rozpatrujemy jakieś źródło napięcia, to zawsze ma ono jakąś siłę elektromotoryczną i ta siła elektromotoryczna może być jednocześnie faktycznie napięciem na jakimś elemencie zasilanym z tego źródła, jeśli opór wewnętrzny tego źródła jest pomijalnie mały. Jeśli tak nie jest, to napięcie na danym elemencie będzie zawsze mniejsze od siły elektromotorycznej źródła, zgodnie ze wzorem który jest zresztą w karcie: U = SEM - I*rw, gdzie rw to wspomniany opór wewnętrzny źródła, a I to natężenie prądu płynącego przez dany element, na którym mierzymy napięcie U.


nomysz 15-03-2022 15:04

czyli jeśli w treści nie ma podanej żadnej informacji o oporze wewnętrznym ani nie ma polecenia by go obliczyć to wtedy możemy przyjąć że rw = SEM?


s.gugula 15-03-2022 21:14

To wtedy prawdopodobnie możemy przyjąć, że rw = 0. Ale nie rw = SEM, rw to przecież opór wewnętrzny, a SEM to siła elektromotoryczna, dwie różne wielkości. Wtedy natomiast, gdy rw = 0, to SEM jest równe napięciu. Ale najlepiej by było jakbyś zapodał jakiś konkretny przykład, bo tak ogólnikowo to ciężko odpowiedzieć na to pytanie ;)


nomysz 15-03-2022 21:33

Ma Pan rację, błąd mi się wplątał. Chodziło mi o napięcie.

Chodzi mi o zadanie typu tego co było na maturze 2021. Widziałem w jednym rozwiązaniu że osoba aby obliczyć opór całkowity użyła wzoru na SEM indukcji (Bdv) i podzieliła przez natężenie. (SEM i SEM indukcji to to samo prawda? Bo teraz mnie wątpliwości naszły) 


s.gugula 15-03-2022 21:46

Aa ok, w takim kontekście zawsze SEM indukcji to będzie jakieś napięcie, bo to jest po prostu siła elektromotoryczna, która pojawia się w związku ze zjawiskiem indukcji elektromagnetycznej, nie jest zatem związana z żadnym fizycznie istniejącym ogniwem, nie ma zatem oporu wewnętrznego. Natomiast czy SEM i SEM indukcji to to samo? Zależy co mamy na myśli mówiąc, że to to samo ;) Ciężko jednoznacznie na to odpowiedzieć, bo obie te wielkości to siły elektromotoryczne, tylko właśnie tak jak wspomniałem jedna (SEM) wynika po prostu z fizycznego istnienia jakiegoś ogniwa (źródła napięcia), a druga pojawia się przy okazji zjawiska indukcji elektromagnetycznej.


nomysz 15-03-2022 22:05

Rozumiem, dziękuję bardzo. Z tym czy SEM i SEM indukcji to jest to samo, chodziło mi czy to są jakby dwa oddzielne byty ( ale rozumiem, SEM istnieje normalnie w obwodzie a SEM indukcji powstaje podczas wyciągania obwodu z pola magnetycznego)


s.gugula 16-03-2022 11:51

Zgadza się :)