nomysz 294 wyśw. 13-03-2022 18:07

2016.s.4.2



Nie za bardzo wiem gdzie mam błąd, mógłby ktoś zweryfikować? (Wcześniej dałem złe zdjęcie, ale już poprawiłem)


Błąd Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 15-03-2022 00:38

Wygląda na to, że uwzględniłeś jedynie fakt, że woda się schładza i energia, którą ona w tym procesie traci idzie na stopienie się lodu. A tutaj należy wziąć jeszcze pod uwagę fakt, że ów lód najpierw musi się nagrzać do temperatury 0 stopni, dopiero potem topnieje, a ponadto jeszcze ów stopiony lód już w postaci ciekłej musi się nagrzać do temperatury końcowej, w której jest woda w stanie ciekłym. A więc te wszystkie ciepła należy uwzględnić w tym bilansie i dopiero stąd można wyliczyć poszukiwaną masę. W razie dalszych pytań pisz śmiało.


nomysz 15-03-2022 20:07
Niestety nie widzę w jaki sposób mógłbym wrzucić tu to ogrzewanie z (-10) do 0. 

s.gugula 15-03-2022 21:15

Takie ciepło zapiszemy jako ml*cl*(10 K) - czyli masa lodu*ciepło właściwe lodu*różnica temperatur między 0 i -10.


nomysz 15-03-2022 21:44

aaaa już rozumiem,

czyli zawsze jak temperatura ciała będzie poniżej zera to to równanie zawsze trzeba tam dorzucić ? 


s.gugula 16-03-2022 11:51

Znowu to zależy od tego co dzieje się z tym ciałem. Tu mamy do czynienia z lodem, który następnie się topi, a wiemy, że temperatura topnienia lodu to 0 stopni Celsjusza, więc oczywiście najpierw ten lód musi się do tej temperatury ogrzać. Więc w sytuacji gdy mamy topnienie lodu to faktycznie zawsze takie ciepło trzeba będzie również wziąć pod uwagę.