nomysz 448 wyśw. 15-03-2022 16:25

pytanie

praca


Czy praca jest równa energii potencjalnej, kinetycznej, mechanicznej ? ( każdej z tych energii) Chodzi mi o to czy jeśli jest taka potrzeba to np. można zamienić enegię potencjalną na pracę ? 


pytanie Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 16-03-2022 12:08

Tak, ale to znów zależy od konkretnego przypadku. W ogólności praca wykonana nad jakimś ciałem to zmiana energii mechanicznej tego ciała. Słowem kluczowym jest tutaj zmiana, bo ciało może mieć jakąś początkową niezerową energię i jeśli wykonamy nad nim jakąś pracę to jego energia mechaniczna np. wzrośnie o tę pracę.

Praca jest zmianą jedynie energii potencjalnej np. wtedy, gdy ciało podnosimy w górę z siłą o wartości równej sile ciężkości danego ciała - wtedy mamy do czynienia z tzw. powolnym podnoszeniem, czyli zakładamy, że prędkość ciała pozostaje zerowa, nie zmieniamy więc jego energii kinetycznej, tylko potencjalną.

Z kolei jeśli np. rozpędzamy ciało poruszające się po poziomej powierzchni, to zwiększamy tylko jego energię kinetyczną, a potencjalną już nie i wtedy możemy powiedzieć, że praca to zmiana energii kinetycznej.

No a tak jak wspomniałem w ogólnym przypadku może się zmieniać i jedna i druga energia i wtedy praca to zmiana energii mechanicznej.