Mateusz 299 wyśw. 16-03-2022 22:31

warunek styczności w planimetrii

Jakim sposobem udowodnić, że jeśli figura spełnia jakieś założenia to okrąg którego jeden bok jest jego średnicą jest styczny do przeciwległego boku.


Z uwagi na fakt że znam długości boków i dwa kąty mógłbym umieścić to w układzie współrzędnych, potem pałować to geometrią analityczną z warunku styczności okręgu do prostej. Ale jak zrobić to na płaszczyźnie i jakie warunki musiałoby to spełniać. Napisałem jedynie, że promień poprowadzony z tego boku na którym jest okrąg, pada pod kątem alfa i próbuje udowodnić, ze ten Alfa jest prosty. Czy musiałbym również udowodnić, że ten okrąg będzie tylko w jednym punkcie przecinał ten bok, a nie będzie sieczną? Podsumowując moje pytanie sprowadza się ono do: Czy chcąc dowieść styczności okręgu wystarczy udowodnić że promień pada pod kątem prostym?


matematyka planimetria styczna okrąg Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
jarosinski 18-03-2022 10:29

Hmm szczerze to nie rozumiem pytania- zawiera ono błędy logiczne, np. "okrąg którego jeden bok jest jego średnicą". Okrąg ma bok? Napisz dokładnie co masz na myśli, najlepiej z rysunkiem :)


Mateusz 18-03-2022 18:27

Faktycznie, trochę mało precyzyjne pytanie. Chodzi mi oto, że mamy czworokąt ABCD, punkt E Jest środkiem CB. Jak udowodnić, że okrąg którego |CB| jest średnica jest styczny do AD? Czy wystarczy wykazać że odcinek |FE|, o długości 0,5|CB| Jest prostopadły do AD? Oczywiście pierwotna treść zadania zawierała założenia dotyczące długości boków itd.


jarosinski 19-03-2022 00:13

AD musi być pod kątem prostym do promienia w punkcie styczności