mikolaj 345 wyśw. 24-03-2022 19:37

Zadanie 14 Arkusz 2

Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić gdzie popełniłem błąd?




Matematyka matura geometria Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
viGor 27-03-2022 09:42

Ciężko mi prześledzić całe twoje rozwiązanie, ale może spróbuj jeszcze raz i zrób tak:
1) policz środek AB -> pkt. S; oraz długość AB
2) znając środek AB wyznacz prostą prostopadłą do AB przechodzącą przez S -> prosta K
3) korzystając z długości AB policz jak długa powinna być wysokość(trójkąt jest równoramienny więc spodek wysokości dzieli AB na dwie równe części)
4) jak już się dowiesz jaka długa ma być wysokość, to weź teraz współczynnik kierunkowy prostej K i odzyskaj z niego wektor
5) znasz długość wysokości i masz wektor, stąd ułóż równanie: długość wektora = wysokość
6) dostaniesz w ten sposób dwa możliwe wektory, o które trzeba przesunąć S, aby dostać C, ale tylko jeden z nich da współrzędne, które spełniają warunki.
7) wybierasz punkt zgodny z warunkami.


mikolaj 27-03-2022 10:23

3) korzystając z długości AB policz jak długa powinna być wysokość(trójkąt jest równoramienny więc spodek wysokości dzieli AB na dwie równe części


w jaki sposób mam to zrobić? W moim rozwiązaniu policzyłem długość z Pitagorasa i punkt c ze wzoru na długość odcinka


viGor 27-03-2022 11:26

dokładnie tak jak w tym trójkącie

Już to zrobiłeś u siebie, ale ja mimo wszystko wypisałem ten krok żebyś miał komplet