nomysz 321 wyśw. 25-03-2022 21:48

Arkusz

Brak odpowiedzi w książce.


W poleceniu do zadania 1.2 jest napisane aby obliczyć czas po jakim ciało któremu nadano prędkość spadnie na ziemię. W odpowiedziach nie ma tego ale za to jest obliczona jakaś prędkość. 
1.2 Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 26-03-2022 11:36

Faktycznie - z jakiegoś powodu nie została w odpowiedziach napisana ostatnia linijka. Całe przekształcenie tam przedstawione jest jak najbardziej ok, natomiast trzeba jeszcze obliczoną wartość prędkości końcowej wstawić do wzoru na czas: $$ t = \frac{v_k - v_0}{g} \approx 0,95 s $$ Przepraszam za to niedopatrzenie i dziękuję za czujność!


nomysz 26-03-2022 11:41

Czy inny sposób prowadzący do dobrej odpowiedzi jest poprawny?


s.gugula 26-03-2022 12:09

Hmm, no można byłoby próbować np. troszkę inaczej przekształcać te dwa równania kinematyczne (na drogę i prędkość), przy czym to byłyby jakieś powiedziałbym kosmetyczne zmiany.

Ewentualnie samą prędkość końcową można obliczyć wykorzystując zasadę zachowania energii mechanicznej, tyle, że aby obliczyć czas i tak trzeba będzie się potem odnieść do równania kinematycznego. Ale to byłby faktycznie nieco inny sposób rozwiązania.


nomysz 26-03-2022 15:51

ja to zadanie obliczyłem przez podłożenie v0 i a=g i s=h do wzoru na drogę w ruchu przyspieszonym. Wyszło mi równanie kwadratowe i z tego obliczyłem "t" wiedząc, że nie ma czasu ujemnego została mi tylko odpowiedź że t = 0,95. Czy tego typu rozwiązanie również jest poprawne?


s.gugula 27-03-2022 13:26

Tak, tak też jest ok :)