mm 314 wyśw. 28-03-2022 00:53

Arkusz Nowa Era 2017



Dzień dobry, czy moje rozwiązanie też jest poprawne? Dlaczego głębokość liczymy od dna  a nie od górnej powierzchni? 


Fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 28-03-2022 13:37

Równanie, które zapisane jest w rozwiązaniach jest bardzo nieoczywiste, bo tak naprawdę jest to już niemal jego końcowa postać, a należy najpierw wg mnie dla jasności napisać wcześniejsze przekształcenia. W Twoim podejściu brakuje mi gdzieś jednego członu, zresztą jak widać wynik nie wychodzi poprawny. Faktycznie należy się zastanowić jakie siły działają na piłeczkę po nalaniu na nią wody. Będą to trzy siły - siła związana z ciśnieniem hydrostatycznym słupa wody znajdującego się nad piłką (nazwijmy ją Fwoda), siła związana z ciśnieniem atmosferycznym powietrza znajdującego się nad piłką - Fat (te dwie siły działają na piłkę w dół) oraz siła związana z ciśnieniem powietrza zamkniętym pod piłką - Fpow (ta siłą się im przeciwstawia działając w górę). Możemy zatem zapisać równość Fat + Fwoda = Fpow, a stąd dochodzimy do równania na ciśnienia: pat + pwoda = ppow. I teraz zakładając, że faktycznie ciśnienie powietrza pod piłką rośnie w przemianie izotermicznej, można je wyrazić poprzez wysokość x (u Ciebie h) i oczywiście przez tę samą wysokość można wyrazić pwody. Należy to wrzucić do zapisanego równania na ciśnienia i stąd wyliczyć ów x (czy też tak jak u Ciebie h). W razie dalszych pytań proszę śmiało pisać - to zadanie jest faktycznie dość trudne obliczeniowo.