mm 277 wyśw. 30-03-2022 11:06

Przybliżenia

...

Cześć, zastanawiam się, czy będę mieć odjęte punkty  jeśli na maturze napiszę zbyt dokładny wynik (zamiast go przybliżyć jakos) albo jeśli zapiszę źle notacje wykładniczą, np. Zamiast 1,64 x 10^4 napiszę 16,4 x 10^3.


Mam też taki problem, że mam tendencję do niemieszczenia się w wyznaczone pola na obliczenia i pisze część na marginesach. Czy mogę się spotkać z tym, że nie będą one sprawdzone?




Fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 31-03-2022 10:13

Co do notacji wykładniczej: 1,64*10^4 to to samo co 16,4*10^3, więc tu nie ma żadnego problemu. Jeśli chodzi o przybliżenia to również nie ma raczej ryzyka, że za bardzo się go przybliży, czyli jeśli w kryteriach mamy wynik 1,2 a my go zapiszemy na maturze z większą liczbą cyfr po przecinku, np. 1,213 to też jest najbardziej ok - za to punktów na pewno się nie straci. Punkt można stracić wtedy, gdy w poleceniu jest wyraźnie napisane jakiego przybliżenia czy też z dokładnością do ilu cyfr po przecinku mamy wynik zapisać - jeśli wtedy zrobimy inaczej to faktycznie punkt się traci. W innych przypadkach nie, więc nie ma się wg mnie czego tu bać.

Co do pisania na marginesach - to jest dopuszczalne, ewentualnie dla 100% pewności jeszcze jakoś zaznaczałbym, że to co na marginesie jak najbardziej należy do rozwiązania, ale z tym też nie powinno być problemów.