Krzys_019 305 wyśw. 30-03-2022 23:08

Arkusz III zadanie 6.3 podpunkt b)

Podczas wsuwania ramki w pole magnetyczne, powstały w niej prąd indukcyjny będzie powodował pojawienie się nowego pola magnetycznego Bind wewnątrz tejże ramki.


Dlaczego w kryteriach jest napisany zwrot indukcji natężenia zgodnie ze wskazówkami zegara, to znaczy nie zgadza mi się to z iloczynem wektorowym przedstawiłem sytuację w następujący sposób tak jak na rysunku :
Indukowane natężenie prądu Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 31-03-2022 11:03

Prąd indukowany popłynie zgodnie z ruchem wskazówek zegara, bo indukowane nowe pole magnetyczne wytworzone przez ramkę będzie miało zwrot za rysunek (przeciwnie do tego, co naniosłeś na rysunku). Ponadto siła elektrodynamiczna akurat na lewą część ramki możemy przyjąć, że jeszcze nie działa, bo lewa część ramki jeszcze nie znajduje się w polu magnetycznym.


Krzys_019 31-03-2022 20:14

Okej bo zawsze myslalem ze przy wchodzeniu ramka bedzie sie przeciwstawiac i automatycznie rysowałem siłe w lewo i na tej podstawie wyznaczałem iloczyn wektorowy. Jednak co do tego mam wątpliwości nie do konca rozumiem jak to robić w pełni dobrze tzn. Jezeli ramka wchodzi w pole magnetyczne to indukowane pole zawsze bedzie przeciwne i na tej podstawie determinujemy zwrot przepływu prądu z zasady prawej dłoni?


s.gugula 02-04-2022 11:41

Dokładnie tak, jeśli ramka wchodzi w pole (czyli rośnie strumień), to indukowane pole magnetyczne będzie zwrócone zawsze przeciwnie do tego zewnętrznego i na tej podstawie wykorzystując regułę prawej dłoni możemy wyznaczyć kierunek przepływu prądu indukcyjnego.