wiktor 324 wyśw. 31-03-2022 23:49

Arkusz I zad 7



co w tym rysunku jest nie tak? Ja rozumiem to tak: Jeśli V jest stałe w przemianie 1-3, a rośnie temperatura to rośnie także ciśnienie, w 3-4 natomiast jest stała, że tak powiem zmiana T i V co oznacza, że p const. Natomiast sprawa się komplikuje w przemianie 3-4 ponieważ V jest const w tej przemianie jednak spada temperatura do T2 a nie T1 a więc na moim rysunku w tej przemianie ciśnienie nie spada do p1 lecz do trochę większego p2 jednak coś nie zgadza i nie wiem gdzie jest błąd w moim rozumowaniu.


fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 02-04-2022 12:15

Nie wiem czy do końca rozumiem nazewnictwo przemian albo być może po prostu popełniłeś małą pomyłkę w wyjaśnieniu, ale o ile rozumiem, to problem następuje w przypadku przemiany, która u Ciebie na rysunku jest przedstawiona jako 4-2? Jeśli tak, to odpowiedź jest taka, że tam ciśnienie wcale nie spada do jakiegoś p2, które jest większe od p1. T2 faktycznie jest większe niż T1, ale samo V2 też jest już większe niż V1, w związku z tym p2 wcale nie musi być większe niż p1, żeby temperatura T2 była większa od T1. I tutaj jest tak, że p2 to jest dokładnie to samo co p1, więc faktycznie w ostatecznym rozrachunku dostaniemy prostokąt jak w kryteriach. O tym, że przemiany 2-1 i 3-4 są izobaryczne świadczy nam fakt, że w pierwotnym rysunku przemiany te po przedłużeniu przecięłyby początek układu, a to oznacza, że V jest wprost proporcjonalne do T bez żadnego dodatkowego przesunięcia w górę lub w dół, czyli mamy jakiś stały współczynnik kierunkowy, który to jest zależny przecież liniowo od ciśnienia (to wiemy z równania Clapeyrona), a zatem mamy stałe ciśnienie.