adaganko 269 wyśw. 04-04-2022 21:35

próbna omega zad. 13.2



Nie rozumiem w ogóle podpunktów 1 i 3.

A co do 2: Czy nie wynika to ze wzoru łączącego prędkość liniową z prędkością kątową: v=2pi*f*r? Więc czemu jest tutaj Fałsz?

I co do 4: Czy nie mówiliśmy sobie, że jak cząstka wpada w pole magnetyczne pod kątem innym niż 90 stopni to jej tor ruchu to spirala? 


fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 06-04-2022 10:49

W pp1 chodzi o częstotliwość w ruchu po okręgu tego elektronu, przy czym nie jest tu wg mnie do końca czy zwiększenie indukcji miałoby wpłynąć na zmianę promienia czy też prędkości naszego elektronu, bo którąś z tych rzeczy należałoby zachować niezmienioną. Ale chodzi tu o wyznaczenie częstotliwości w ruchu po okręgu, czyli odwrotności okresu, przy czym tak podane zdanie sprawia, że raczej nie sposób tego niestety jednoznacznie rozstrzygnąć.

Pp2 - tak, można skorzystać z tego wzoru, ale należy zauważyć, że zmiana prędkości protonu zmieni również promień, po którym będzie się on poruszał (przy tym razem założeniu niezmienionej indukcji), więc oprócz zależności od częstotliwości, prędkość będzie zależeć również od promienia.

Pp4 - to nie była spirala, tylko linia śrubowa, ew. helisa. Spirala to taka krzywa, gdzie zmienia się ciągle promień krzywizny, w przypadku linii śrubowej tak nie jest - tam promień jest ciągle ten sam, tylko, że przy okazji cząstka wykonuje jeszcze ruch postępowy w kierunku prostopadłym do płaszczyzny, w której wykonuje ruch po okręgu.