kvba 311 wyśw. 11-04-2022 21:51

kilka pytań o dynamice i termodynamice



2.2: dlaczego F jest większe od T skoro jest napisane ze skrzynia jeszcze spoczywa, myślałem ze w tej sytuacji T jest większe skoro sie nie ruszyła jeszcze skrzynia, dlaczego R jest większe skoro jest napisane ze skrzynia spoczywa?

5.3 Dlaczego siła ciągu silnika jest wprost proporcjonalna do mocy silnika? Myślałem, ze jeśli P=W/t to P=Fs/t i stad widać ze siła jest proporcjonalna do mocy, co jest nie tak?

6.3 Czy dobrze rozumiem, ze ciężarek po oderwaniu sie nie będzie się poruszał ruchem jednostajnie przyspieszonym ponieważ będzie działać siła oporu?
Prz8 Jak wytlumaczyc ze T1 bedzie mniejsza od T2?


fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 12-04-2022 23:52

2.2 Dlatego, że prawidłowy rozkład sił wygląda następująco:

A zatem co do wartości T = Fx (te siły muszą się równoważyć skoro skrzynia się nie rusza, T wcale nie jest większe od Fx), a zatem F > T (bo F > Fx). Ponadto to nie R ma być większe niż Fc, ale na odwrót, a to dlatego, że pionowo w górę na skrzynię działa jeszcze składowa Fy.

5.3 Wzór, do którego doszedłeś jest w zasadzie prawdziwy, czyli P = F*s/t, choć jest to tak na dobrą sprawę wzór na moc średnią lub ewentualnie moc w ruchu jednostajnym (bo wtedy W/t możemy zapisać po prostu jako F*s/t) i wtedy faktycznie im większa siła, tym większa moc (ale przy zachowaniu stałej prędkości). Natomiast zawsze prawdziwym wzorem na moc chwilową jest wzór P = F*v (widzimy, że dla ruchu jednostajnego to się zresztą zgadza z tym poprzednim wzorem) i tu znów widzimy, że faktycznie jeśli v jest stałe, to im większe F tym większe P. Natomiast w tym zadaniu zgodnie z podanym wykresem widzimy, że moc P jest wprost proporcjonalna do prędkości. To znaczy, że F jest jakimś stałym współczynnikiem proporcjonalności, czyli siła jest w tym przypadku po prostu jakaś stała.

6.3 To jest dość podchwytliwe. Ale nie chodzi o siłę oporu. Chodzi o to, że zaraz po oderwaniu się ciężarek będzie miał jeszcze jakąś prędkość zwróconą pionowo w górę, bo przed oderwaniem poruszał się przecież razem z balonem w górę. Więc w początkowej fazie po oderwaniu się ruch ciężarka będzie ruchem opóźnionym w górę (prędkość w górę, ale przyspieszenie ziemskie pionowo w dół).


Prz8: Z równania Clapeyrona: pV/T = const, więc im większy iloczyn pV tym większa też temperatura T. Widzimy, że dla punktu 2 ten iloczyn jest większy niż dla punktu 1, więc T2 > T1.


kvba 13-04-2022 18:16

dziekuje!


regor 30-04-2022 16:16

dlaczego Qa > Qb (prz8)


s.gugula 30-04-2022 20:44

W obu przemianach zmiana energii wewnętrznej jest taka sama (bo taka sama jest zmiana temperatury), natomiast praca wykonana przez gaz jest większa w przemianie A (większe pole pod wykresem przemiany) - z pierwszej zasady termodynamiki możemy zatem wywnioskować, że ciepło dostarczone do gazu w przemianie A musiało być większe niż w przemianie B.