wiktor 331 wyśw. 11-04-2022 22:39

Arkusz V zad 11.3



Czy mógłby ktoś wyjaśnić dlaczego będzie to poniżej? 


fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
nomysz 11-04-2022 22:45

światło się załamuje a człowiek patrzy dalej przed siebie i patrząc przed siebie widzi obraz powstały w wyniku załamania światła. (na rys. czerwona ryba to ta prawdziwa, szara linia to kierunek w który patrzy rybak a pomarańczowa ryba to obraz powstały) W razie pytań pisz śmiało a postaram się odpowiedzieć.


wiktor 11-04-2022 23:03

Właśnie mam taki sam rysunek i nie wiem dlaczego ale nie widzę za bardzo tego. Ja rozumiem to tak, że właśnie czerwona ryba to ryba, która widzi rybak bo tak jakby promienie, które on widzi załamują się pokazując mu rybę bliżej niż jest ona realnie.


s.gugula 16-04-2022 12:49

Rybak zobaczy właśnie tę pomarańczową rybę, a nie czerwoną. A jest tak dlatego, że tak działa nasze oko (a może raczej mózg), że promienie świetlne, które do niego docierają postrzega tak, jak gdyby wychodziły prostoliniowo od źródła (którym w tym przypadku jest ryba). Czyli ludzkie oko myśli, że ten promień świetlny który w nie trafia cały czas biegnie prostoliniowo, a zatem wychodzi od ryby pomarańczowej, a w rzeczywistości wychodzi on od ryby czerwonej, bo następuje po drodze załamanie tego promienia świetlnego, ale oko o tym załamaniu po prostu "nie wie".