andrewgorb 241 wyśw. 12-04-2022 18:39

Arkusz V zadanie 13.2



Dzień dobry, mógłby ktoś wytłumaczyć o co chodzi z tym zadaniem? Nie rozumiem skąd mam wpisywać te a nie inne wyniki? Czemu to równanie się równa, bo nie możemy tak z głowy po wpisywać liczby?
Równanie reakcji Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
nomysz 12-04-2022 18:58

Chodzi ci o te wartości przy np. C? Jeśli tak to bierzesz wszystko z układu okresowego. Dokładniej mówiąc wartości dolne, w układzie okresowym przy danym pierwiastku są podane liczby atomowe i to je wpisujesz na dole. Te wartości do góry wynikają z dodawania i odejmowania nie można ich wyczytać z układu okresowego ponieważ istnieją różne izotopy pierwiastków. przy "n" do góry piszesz zawsze 1 a na dole 0, tak samo jak dla protonu do góry i na dole piszesz 1, dla cząstki alfa piszesz do góry 4 a na dole 2, a dla elektronów do góry piszesz 0 a na dole -1 lub 1 to zależy od tego co potrzebujesz. W tych zadaniach musisz pouzupełniać luki w taki sposób by wszystko się zgadzało po obu stronach. ( dolna wartość jest przypisana do każdego pierwiastka i nie można jej zmieniać dlatego jak będzie polecenie by np. znaleźć pierwiastek z daną liczbą na dole to szukaj w układzie okresowym).


andrewgorb 15-04-2022 14:21

A jak w takim razie wiemy, co wpisywać w górę przy N? 

Bo wiem, właśnie że musi się zgadzać do dwóch stronach, ale mamy tu tylko jedną, czy ja czegoś nie rozumiem?