K. Zieba 339 wyśw. 19-04-2022 17:57

Arkusz X zad 5



Mam dwa pytania, jedno dotyczy zadania 5 z arkusza X a drugie z IX zad 4. A więc skąd mamy wiedzieć w zadaniu 5 co to za przemiana 2-3 a wpływa to na rozwiązanie zadania 5.1 gdzie pytanie jest gdzie gaz ma stałą temperaturę. Wygląda to na przemianę izotermiczna lub adiabate jak to rozróżnić. Durgie pytanie do zad 4 arkusz IX dlaczego temperatura w przemianie adiabatycznej rośnie gdy maleje objętość, nie powinni być na odwrót?


Fiza Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 19-04-2022 18:56

Zadanie 5: W istocie nie jesteśmy pewni jaka to jest przemiana, ale przypominam, że przemiany adiabatycznej wprost w podstawie programowej i wymaganiach egzaminacyjnych nie ma, więc jeśli nie ma o niej nic powiedziane w treści zadania, to raczej możemy na spokojnie odrzucić taki typ przemiany. Ale jesteśmy za to jednoznacznie w stanie stwierdzić czy dana przemiana jest izotermiczną czy też nie. Mianowicie w przypadku przemiany izotermicznej, zgodnie z równaniem Clapeyrona: pV/T = const oraz T = const, a zatem iloczyn pV = const. Tu widzimy, że iloczyn pV w przemianie 2-3 nie jest stały, więc przemiana ta nie jest przemianą izotermiczną.

Zadanie 4: Wynika to wprost z I zasady termodynamiki (obowiązuje ona dla każdego rodzaju przemiany). Wiemy, że w przemianie adiabatycznej Q = 0, a zatem dostajemy: deltaU = W. Przypominam, że to W, które widnieje w I zasadzie termodynamiki, to praca wykonana nad gazem (przez siły zewnętrzne), która jest dodatnia wtedy, gdy objętość gazu maleje. A zatem jeśli objętość maleje, to W jest dodatnie, więc deltaU również jest dodatnie, czyli temperatura rośnie.