kvba 313 wyśw. 20-04-2022 00:11

fizyka pytania



3 podpunkt 3 jak mozna pokazac ze predkosc klocka na dole jest 2x wieksza niz predkosc srednia?

2018c.15 o co chodzi w tym zadaniu?

7.2 podpunkt 4 jak mozna to przedstawic?

2021.10.4 czym sie rozni podpunkt 1 od 3? nie rozumiem tego

2017.16.1 dlaczego predkosc kazdego jadra rosnie?

2015c.8.4 dlaczego amplituda jest mniejszA?

3.3 podpunkt 4 ile mozna przedstawic obwodow? mi wyszlo 6 


fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 20-04-2022 11:35

3 pp3: można obie prędkości wyznaczyć wykorzystując równania kinematyczne na drogę i prędkość w ruchu jednostajnie przyspieszonym (pamiętamy, że prędkość średnia to cała przebyta droga przez cały czas).

2018.c.15: A1 jest poprawną odpowiedzią. Jeśli mamy fotony o energii wystarczającej do tej, aby wybijać z powierzchni metalu elektronu wskutek zjawiska fotoelektrycznego, to zwiększenie natężenia wiązki, czyli zwiększenie liczby fotonów padających na tę powierzchnię metalu w jednostce czasu, spowoduje zwiększenie liczby wybijanych elektronów. Nadmieniam jednak od razu, że zadanie to dotyczy efektu fotoelektrycznego, które wypadło z matury w 2022 roku.

7.2 pp4 (chyba chodziło o pp3?): na przykład są takie konfiguracje jak gwiazda lub trójkąt, więcej można poczytać np. tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transfiguracja_(elektrotechnika)

2021.10.4: w pp1 pytają o to jak się ma masa jądra plutonu do sumy mas produktów rozpadu, czyli masy jądra helu i masy jądra uranu (masa jądra plutonu jest większa, bo jej część jest przeznaczana na energię kinetyczną produktów rozpadu), a w pp3 pytają o to jak się ma masa jądra plutonu do sumy mas składających się na to wszystkich protonów i neutronów (tu już masa jądra plutonu jest mniejsza, bo część masy jest przeznaczana na energię wiązania jądra).

2017.16.1 - prędkość rośnie, bo na każde jądro cały czas działa siła elektrycznego odpychania, której zwrot jest taki jak zwrot prędkości danego jądra - siła ta co prawda maleje, ale zgodnie z II zasadą dynamiki oznacza to po prostu tyle, że przyspieszenie każdego jądra maleje, ale to oznacza, że prędkość ciągle rośnie - co prawda w coraz mniejszym tempie, ale jednak ciągle prędkość zwiększa swoją wartość

2015.c.8.4: dwukrotnie mniejsza prędkość oznacza, że każdy magnes przechodzi z dwukrotnie mniejszą prędkością obok zwojnicy, a zatem zmiana strumienia indukcji magnetycznej w jednostce czasu jest przy każdym przejściu dwukrotnie mniejsza, a to oznacza dwukrotnie mniejszą wartość indukowanego napięcia (wiemy to z prawa Faradaya: E = deltaFi/deltat)

3.3 pp 4 - faktycznie można zapisać sześć równań, ale nie będą one wszystkie od siebie niezależne (to jest słowo klucz w tym zadaniu) - oznacza to, że np. jedno z nich będzie można zapisać wykorzystując jakieś dwa inne itp. Równań niezależnych jest mniej.