wiktor 306 wyśw. 21-04-2022 22:14

XI 1



Dlaczego wykres nie może zmieniać się liniowo tylko tak bardziej sinusoidalnie? Chodzi mi generalnie dlaczego ten wykres nie może liniowo drgać w tym wypadku tylko tak nieregularnie oraz jeśli mamy wykres powiedzmy jakiegoś H do R i jednostką jest 1 to co wtedy należy pisać po prostu 1 zamiast jednostki czy jakoś inaczej to należy oznaczyć?


fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 22-04-2022 12:14

Jest tak dlatego, że pozioma składowa prędkości motocyklisty, która to składowa ma bezpośrednie przełożenie na rejestrowaną przez obserwatora częstotliwość dźwięku nie zmienia się liniowo z czasem, ale właśnie jest to funkcja sinus, z uwagi na fakt, że motocyklista porusza się po okręgu (analogiczne rozważania przeprowadzaliśmy np. na początku działu o drganiach, gdzie ruch harmoniczny przedstawialiśmy właśnie jako ruch po okręgu po zrzutowaniu go tylko na jedną składową - i tam wynikiem faktycznie była funkcja sinus).

Co do drugiego pytania, to nie wiem czy do końca zrozumiałem, ale jak mniemam chodzi o to, że na jednej z osi mamy przedstawić jakąś bezwymiarową wielkość fizyczną? Jeśli tak, to w nawiasie gdzie podajemy jednostkę możemy wpisać po prostu 1 i sprawa załatwiona :)