antula090 293 wyśw. 24-04-2022 21:20

Zadanie z matury próbnej z fizyki



Nie rozumiem dlaczego w rozwiązaniu zadania przyjmujemy drogę przebytą przez światło jako drogę przebytą przez Ziemię


Grawitacja Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 25-04-2022 15:05

Hmm, a czy mogłabyś przedstawić rozwiązanie, które jest tam podane? Nie jestem bowiem pewien z jakiej matury jest to zadanie i nie wiem co jest dokładnie w nim przedstawione, więc ciężko mi się jednoznacznie do tego odnieść, a tak to będziemy mogli przedyskutować co tam w nim jest zapisane i dlaczego.


antula090 27-04-2022 12:13



s.gugula 28-04-2022 13:15

Ok, teraz widzę - o ile rozumiem to w treści zadania jest gdzieś podane, że jeden okres obiegu Io wokół Jowisza to 42,5 h. Tyle, że tu nie przyjmujemy, że drogi przebyte przez Ziemię i światło są takie same, tylko sprawdzamy jaką drogę w tym czasie przebędzie Ziemia, bo to nam daje wartość czasu, o którą pomniejszy się czas przebycie Słońca z Io na Ziemię. Zawarłem tę sytuację poglądowo na rysunku poniżej - gdyby Ziemia się nie poruszała, to światło z Io musiałoby przebyć dłuższą drogę niż w przypadku gdy Ziemia zbliża się do Io. A więc w zadaniu została zmierzona ta droga (u mnie na rysunku jako deltas, w rozw. podanym przez Ciebie to jest s) i następnie wyliczone zostało ile czasu potrzebowałoby światło na przebycie tej drogi. W tej sytuacji światło tej drogi przebywać nie musi, więc niejako "zaoszczędza" ono pewną ilość czasu, która to ilość została wyliczona jako deltat. No i teraz w przypadku gdyby Ziemia się oddalała, to mamy sytuację przeciwną - Słońce musi przebyć dodatkową drogę deltas, więc musi mu to zająć dodatkowe deltat czasu, dlatego różnica pomiędzy tymi dwoma sytuacjami w czasie podróży światła to 2*deltat.