K. Zieba 255 wyśw. 26-04-2022 15:24

Arkusz 3 zad 6.3 b



Mam pytanie odnosnie 6.3 b określenie w którą stronę płynie prąd indukcyjny. Na lekcji wyznaczalismy to za pomocą wiedzy o tym, że ramka wchodząc o pola zwiększając strumien pola magnetycznego generuje pole przeciwne do obecnego w polu i następnie regułą prawej dłoni łatwo mozna było wyznaczyć kierunek prądu indukcyjnego ale czy da się inaczej? Próbowałem regułą lewej dłoni dla siły elektrodynamicznej generowanej na lewym boku ramki lecz nie wiedziałem jakie mam dać pole magnetyczne za "palec wskazujący" czy to pole obecne w polu mag cczy indukowane (domyslam sie ze to indukowane) ale jak wyznaczyc to pole indukowane a nastepnie natezenie na drugi sposób niż ten na lekcji? jest to możliwe? i drugie pytanie bo zawsze na lewy bok ramki działa według reguły lenza siła elekrodynamiczna która powstrzymuje wejscie do pola a działa tez ona na prawy bok ramki który jestt juz w polu czy nie? i w którą strone


fiz Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
K. Zieba 26-04-2022 15:25

Dorzucam zdjęcie polecenia (nie mogłem go dołączyć do posta)



s.gugula 27-04-2022 10:53

No właśnie z takim podejściem jest problem, bo pole magnetyczne, które bierzemy pod uwagę w przypadku siły elektrodynamicznej to jest to istniejące już zewnętrzne pole magnetyczne - a zatem bezpośrednio na lewą część ramki ta siła elektrodynamiczna nie działa, bo nie znajduje się ona w polu magnetycznym. Ale działa ona jak najbardziej na te części, które są już w polu. I tak np. na ten fragment przeciwprostokątnej będzie działała siła elektrodynamiczna, której zwrot wyznaczyłbym jednak wykorzystując regułę Lenza tak jak na zajęciach - a więc wiemy, że ramka wchodzi w pole, więc wygenerowane pole magnetyczne będzie miało zwrot przeciwny do tego zewnętrznego, więc prąd płynie zgodnie z ruchem wskazówek zegara (nie widzę tu zbytnie łatwiejszej drogi na wyznaczenie tego). Stąd wynika, że siła elektrodynamiczna działa na przeciwprostokątną ramki po ukosie w dół i w lewo - więc zgadza się to z przewidywaniem, że próbuje ona ją wypchnąć z pola (jest jakaś składowa działająca w lewo).


K. Zieba 27-04-2022 12:06

@s.gugula

Czyli generalnie na cześć ramki nie będącej jeszcze w polu siła elektrodynamiczna nie działa?


s.gugula 28-04-2022 13:02

Bezpośrednio na ten fragment ramki nie, ale oczywiście ponieważ siła działa na prawą część ramki, to w praktyce również na całą ramkę (poprzez to, że ramka ma jakąś sztywność).