K. Zieba 233 wyśw. 26-04-2022 21:53

Arkusz 5 zad 10



Mam pytanie do 10,2 rozumiem dlaczego prędkość ma być większa (ponieważ mają być równe okresy) lecz zastanawia mnie czy ta planeta mając większą prędkość jakby nie oddali się od jakby grawitacji środka.masy czy coś takiego, chodzi mi tutaj o analogię do prędkości orbitalnych satelit wokół ziemi że im dalej jest satelita od ziemi przykładowo tym może mieć mniejsza prędkość aby się utrzymać na tej orbicie a przez to zadanie ten porzadek mi się w głowie zaburza 


Fiz Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 26-04-2022 23:02

Bo tutaj jest po prostu inna sytuacja niż w przypadku satelity krążącego wokół masy M. Tutaj obie gwiazdy krążą sobie wokół wspólnego środka masy, a tam nie ma żadnej konkretnej masy M, tylko jest to po prostu jakiś punkt w przestrzeni. Więc tutaj wzór na prędkość, który wyprowadziliśmy sobie dla satelity (v = pierw(GM/r)) nie obowiązuje! Dlatego nie ma tez po prostu takiej zależności, że większe r to mniejsze v. Więc sugeruję próbować sobie spróbować to zaszufladkować po prostu jako zupełnie osobny przypadek, niech nie miesza się w głowie z tamtym ;)