viGor 311 wyśw. 07-05-2022 13:47

NE arkusz 6 z.9



 Sposób 1: przebieg zmienności i wyznaczenie ZW


 Sposób 2: Próbowałem jeszcze drugim sposobem rozbijać to na postać iloczynową za pomocą układu równań, żeby mieć iloczyn dwóch trójmianów kwadratowych, aby potem policzyć delty obu wyrażeń. Niestety układ równań, który tu powstaje nie jest szybki do rozwiązania.

Oba sposoby są przydługawe, może jest jakiś szybszy ? 


inny sposób Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
jarosinski 08-05-2022 01:11

Można to zwinąć do postaci: (x^2-3x+1)^2

Oczywiście nie należy to do najprostszych rozwiązań aczkolwiek przy odpowiednim doświadczeniu można bardzo szybko sobie z tym poradzić.

Na maturze warto poświęcić chwilę na przekształcenia -> jeżeli wypali to zaoszczędziliśmy sporo czasu, z kolei gdy nie pójdzie to wyciągamy armatę w postaci badania zmienności funkcji :)



viGor 08-05-2022 09:26

Czyli muszę wymnożyć to wszystko co w poleceniu i potem zapisać równolegle (x^2 +bx +c)(x^2 +bx +c), wtedy wymnażam trójmany z niewiadomymi i porównując współczynniki w układzie równań otrzymuję konkretne wartości ?


jarosinski 08-05-2022 14:16

Nie musisz wszystkiego wymnażać ani niczego porównywać, wystarczą przekształcenia. 

Oczywiście twoim sposobem też by przeszło natomiast nie to miałem na myśli.


viGor 09-05-2022 15:10
ok, udało mi się moim sposobem, tym który opisałem z porównaniem współczynników. Czy mógłby Pan pokazać sposób, o którym Pan wspominał - jakoś nie potrafię tego przeprowadzić ?

jarosinski 09-05-2022 21:19